Slovník pojmů

A B C D E G H I K L P R T V

Agility

Agility = z angl. obratnost, hbitost. Soutěže, při nichž psi, naváděni cvičitel$em, překonávají rozmanité překážky. 

Alergie

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu.

Artritida

Artritis neboli artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v postižených kloubech.Postihuje zejména starší psy.

Atopie

Atopie je dědičně založený sklon k alergii, má proto zřetelný rodinný výskyt. Typickými projevy atopie jsou atopický ekzém (atopická dermatitida), pylová alergie (alergická rýma a alergický zánět spojivek a alergické astma. Atopici mají vrozenou…

Batáty

Batáty neboli sladké brambory. Povijnice batátová, někdy také povijnice jedlá, je druh tropické rostliny patřící do čeledi svlačcovitých, jejíž kořenové hlízy jsou známé jako batáty či sladké brambory. Jejich oranžová odrůda se v Severní Americe…

Borelioza

Borelioza (Lympská Borelioza) je infekční onemocnění, které způsobuje Borrelia burgdorferi, typ bakterie zvané 'spirochéta.'Je přenášená klíštětem.

Demodikóza

Demodikóza je parazitární kožní onemocnění psů a koček, které se nejčastěji objevuje u mladých jedinců do dvou roků života. Projevuje se jako ložiskovité vypadávání chlupů počínající obvykle v oblasti obličeje.

Dermatitida

Dermatitida = zánět kůže. Existuje řada různých typů dermatitidy. Některé jsou běžnou alergickou reakcí na určité alergeny. Termín lze použít v souvislosti s ekzémem, který je též známý jako dermatitický ekzém nebo ekzematická dermatitida.

Diabetes

Diabetes mellitus neboli cukrovka je onemocnění projevující se poruchou metabolismu sacharidů.

Duck

Duck neboli kachna, kachní maso.

Dysplazie kyčelního kloubu

Dysplazie kyčelního kloubu je dědičná porucha, která ve svých závažnějších formách může způsobit zmrzačení, ochrnutí nebo bolestivou artritidu  kloubu. Je způsobena kombinací genetických a vnějších faktorů. Nejvíce jí trpí psi, zejména velká plemena.

Epilepsie

Epilepsie je onemocnění nervového systému, které je celoživotní avšak pomocí léků lze počet záchvatů snížit na minimum. Touto nemocí trpí přibližně tři procenta psí populace a může se vyskytnout kdykoli v průběhu života.  Projevem epilepsie jsou…

Glukosamin

Glukosamin sulfát má příznivé účinky proti bolesti a zánětu při artróze kloubů.

Grain Free

Grain Free neboli bez obilovin.

Horse

Horse = kůň, koňské

Hypoalergenní

Hypoalergenní znamená, že by nemělo způsobit alergickou reakci. Pokud hovoříme o hypoalergenním krmivu, pak vězte, že by takové krmivo mělo obsahovat pouze jednu bílkovinu (jehněčí, losos, treska, zvěřina, kuře a pod), tak aby jste mohli vybrat…

Hypoalergenní krmivo

Hypoalergenní krmivo je takové krmivo, které je vhodné pro alergické psy či kočky a znamená, že by nemělo způsobit alergickou reakci. Pokud hovoříme o hypoalergenních granulích, pak vězte, že by takové krmivo mělo obsahovat pouze jednu bílkovinu…

Chicken

Chicken neboli kuře, kuřecí.

Chondroitin

Chondroitin sulfát patří mezi symptomaticky pomalu působící léky při osteoartróze - příznivé účinky proti bolesti a zánětu. Na rozdíl od analgetik a nesteroidních antiflogistik je tento účinek opožděný, projeví se až po 4-6 týdnech pravidelného…

Intestinální

Intestinální = střevní

Klinická dieta

Klinické diety jsou speciální krmiva, která lze použít v případě léčby onemocnění ovlivnitelných složením krmné dávky. Např. onemocnění ledvin, jater, močového ústrojí, diabetes, onemocnění trávicího ústrojí, alergie, pohybové problémy atd.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je základní součástí synoviální (kloubní) tekutiny - napíná kůži a pojivovou tkáň, udržuje pružnost chrupavky, promazává klouby. 

Lamb

Lamb nebolí jehněčí, jehně.

Potato

Potato neboli brambory.

Prebiotika

Prebiotikum je nestravitelná složka  potravin, která podporuje růst nebo aktivitu střevní mikroflóry a zlepšuje tak zdravotní stav konzumenta.

Nahoru