Vápník v potravě štěňat a jeho rizika

(Zdroj: Veterinární klinika BONAVET, Mladá Boleslav)

Mnoho chovatelů stále neví, zda přidávat ke krmení štěňatům vápník či nikoli. Chtějí pro své miláčky a zvláště pak štěňata to nejlepší a neví, že jim přílišnou snahou mohou spíše uškodit.Vznik ortopedických problémů u rostoucích psů je vázán na tři základní faktory: genetiku, pohybovou zátěž a výživu.Riziko rozvoje ortopedických problémů ve štěněcím věku je podstatně vyšší u velkých a gigantických plemen, než u štěňat malých a středních plemen.

 
Genetika

U mnoha onemocnění pohybového aparátu se na jejich vzniku podílejí (více či méně) geny předané od matky a otce. Zatímco budoucí majitel může genetické aspekty ovlivnit pouze výběrem jedince při koupi, chovatelé se na základě selektivních programů snaží snížit četnost výskytu problematických genů v populaci určitého plemene. Klasickým příkladem je preventivní rentgenologické vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů a následné vyřazování pozitivních jedinců z chovu.

 
Pohybová zátěž

V období intenzivního růstu štěňat (hlavně mezi 4. a 6. měsícem věku) hrozí přetěžování pohybového aparátu neúměrnou pohybovou aktivitou a nadměrnou hmotností štěněte (svaly, tuk). Je potřeba se vyvarovat především nekontrolovaného pohybu na kluzkých površích (parkety, lino, plovoucí podlahy) a jednostrannému přetěžování (např. běhání u jízdního kola na delší trasy).

 
Výživa

Výběrem vhodného krmiva pro štěně je možné riziko ortopedických potíží výrazně snížit. Nejpodstatnějším ukazatelem vhodnosti diety je optimální poměr energie a vápníku.

Velká plemena psů mají tendence k příliš rychlému růstu, který vede v období puberty k neúměrnému zvýšení zátěže (svaly, tuk) na rostoucí kostru. Prevencí je snížení energetického obsahu krmení a optimalizace růstové křivky.

 

Vápník v potravě štěňat a jeho rizika


Vápník je zcela nepostradatelným prvkem pro správný vývoj štěněte, avšak jeho nadměrné množství v potravě může způsobit závažná onemocnění.

Koncentrace vápníku v krvi je regulována mnoha hormonálními mechanismy – ty jsou schopny si poradit s případným nedostakem vápníku v potravě a zvýšit jeho vstřebávání ze zažívacího traktu. S nadbytkem vápníku v krmivu si ale tyto mechanismy poradit nedovedou. Nadbytečný příjem vápníku vede ke zpomalení zrání kostí a chrupavek. Dochází ke zvyšování celkového objemu kostní tkáně, oddálení remodelace kostí, následně negativně ovlivní proces přeměny chrupavek na kost a vzniká tzv. osteochondróza – jedná se o závažné onemocnění kloubů mladých zvířat, které vede k rozvoji artrózy.

Další chorobou spojovanou s nadbytečným zkrmováním vápníku je panostitida – akutní bolestivé onemocnění projevující se těžkým kulháním.

Při zkrmování potravy s nadbytkem fosforu a nedostatkem vápníku vzniká sekundární nutriční hyperparatyreóza. Ta vede k odvápnění kostí, setkáváme se s ní u psů krmených doma připravovanou stravou s vysokým podílem masa – to je obecně bohaté na fosfor a chudé na vápník. Toto onemocnění bylo a je zaměňováno za křivici (rachitidu) – hypovitaminózu D, která se však v chovech psů v podstatě nevyskytuje díky bohatým zdrojům vitamínu D v přirozené potravě.

 

Doporučení

- Rostoucí psy velkých plemen krmte kvalitními granulemi určenými pro štěňata velkých plemen – tato krmiva jsou ve všech ohledech vyvážená a zajistí vašemu štěněti optimální obsah a poměr všech látek, které ke svému růstu potřebuje.

- Nedoplňujte ke granulím maso, těstoviny, rýži apod.

-
V žádném případě nepřidávejte ke granulím minerální nebo vitamínové doplňky bez doporučení veterináře

- Velmi vhodné je podávat štěňatům velkých plemen po celé období vývoje (od 3. do 18 měsíce) kloubní výživu např. Hyalutidin CD Aktiv, Canina Canhydrox GAG, Alavis 5.

 

 

Zdroj: Vápník v potravě štěňat a jeho rizika