Srdeční červi - jednoduchá prevence, komplikovaná léčba


DirofilariaDirofilarióza, neboli srdeční červivost, je parazitární onemocnění psů způsobené hlísticí Dirofilaria immitis. Dospělý jedinec tohoto parazita žije ve velkých cévách v blízkosti srdce nebo přímo v srdečních dutinách, kde se i množí a vznikají tzv.mikrofilárie. Ty potřebují pro další vývoj jako mezihostitele komára. Bodnutím dalšího zvířete se infekce přenáší.

Onemocnění se začíná klinicky projevovat často až po delší době, kdy dojde k pomnožení parazita v srdečních dutinách. Mezi klinické příznaky patří apatie, hubnutí, kašel, ztížené dýchání - vše způsobené selháváním srdce. Léčba je velmi složitá a následky tohoto onemocnění jsou pro většinu zvířat smrtelné.

Ačkoli léky na dirofilariózu jsou dostupné, samotný proces léčby má svá rizika, která vyplývají především z nutnosti zlikvidovat červy. Mrtví paraziti mohou uváznout v krevním oběhu a způsobovat další komplikace.

Základem léčby je podání přípravku, který usmrtí dospělé dirofilárie. Aby se zamezilo komplikacím, léčený pes je pak i po několik měsíců odkázaný na klidový režim a podpůrnou léčbu. Pokud by totiž byl v tomto období příliš aktivní, mrtví či umírající paraziti by se mohli rozpadnout, uváznout v plicích a vytvořit sraženinu.

Poté se podáním dalšího léku likvidují mikrofilárie cirkulující v krvi. Ani tato fáze není bez rizika, protože umírající mikrofilárie mohou vyvolat alergickou reakci.

Podle toho, jaké příznaky pes vykazuje, se může přidat různá doplňková léčba. V některých případech veterinář předepíše i další léky, jako například analgetika a antibiotika.

Po absolvování léčby se pes znovu testuje, aby se potvrdilo, že byli všichni červi i se svými larvami skutečně usmrceni. Váš veterinář stanoví, v jakém časovém rozmezí testy opakovat; obvykle to bývá po šesti měsících až po roce od zahájení léčby.

Dirofilarióza je celosvětově rozšířené onemocnění. Závažný problém představuje zejména v USA, Kanadě, Africe, Asii, Austrálii a jižní Evropě (zejména oblast Středozemního moře). Ojediněle bylo onemocnění zaznamenáno i ve střední Evropě.

Mapa výskytu onemocnění v Evropě

Pokud plánujete se svým pejskem dovolenou u moře, nezapomeňte na ochranu před srdečními červy. Prevence je jednoduchá a léčba velmi komplikovaná. Nejčastěji se k tomuto účelu používají tzv. spot-on pipety Advocate a Stronghold.

Spot-on pipety, jako jsou Advocate a Stronghold, jsou širokospektrální antiparazitické přípravky, které chrání proti mnoha parazitům, včetně srdečních červů. Tyto přípravky jsou velmi účinné a snadno se aplikují na kůži psa. Advocate chrání také proti blechám, všenkám, hlísticím a mnoha dalším vnějším i vnitřním parazitům. Stronghold je rovněž účinný proti blechám, ušním roztočům a některým druhům hlístic.

Při cestování do endemických oblastí je důležité dodržovat pravidelný interval aplikace těchto produktů. 

Zdroj: www.vetbook.org

Zdroj: Elanco.com