Obezita u psů - Riziko vzniku mnoha závažných zdravotních problémů

Obezita u psů může vést k řadě zdravotních problémů a zhoršovat stávající stav. Pokud se váš pes potýká s nadváhou, prvním krokem je konzultace s odborníkem. Veterinář může doporučit specifické krmivo a cvičební režim, který pomůže vašemu psovi zdravě zhubnout. Existují také speciální veterinární diety navržené pro řízení hmotnosti, které mohou pomoci psům zhubnout a udržet si zdravou hmotnost.

Při řešení obezity je důležité pochopit rizikové faktory, které mohou přispět k nadváze psa - nesprávná strava, nedostatek pohybu, věk, kastrace, plemeno, zdravotní problémy, léky.

Kastrace u psů

Kastrace u psů, která zahrnuje odstranění pohlavních žláz (varlat u samců, vaječníků a dělohy u samic), může mít několik vedlejších účinků, včetně změn v tělesné hmotnosti. Kastrace může vést k nárůstu tělesné hmotnosti u některých psů, což je často spojeno s poklesem energie v důsledku sníženého produkce pohlavních hormonů.

Snížení hladiny pohlavních hormonů může způsobit, že psi budou méně aktivní a tím pádem budou spalovat méně kalorií. Kromě toho může kastrace změnit metabolismus psa a způsobit, že bude více skloněn k ukládání tuku. Kromě toho může kastrace zvýšit chuť k jídlu u některých psů, což může vést k příjmu více kalorií.

Je důležité poznamenat, že ne všichni psi přibírají na váze po kastraci. Různí psi mohou na kastraci reagovat různými způsoby a někteří mohou zůstat aktivní a udržovat svou tělesnou hmotnost.

 

Obezita zvyšuje rizika vzniku mnoha závažných zdravotních problémů, které mají zásadní vliv na kvalitu a délku živita vašeho psa:

1. Artróza: Artróza, také známá jako osteoartritida, je degenerativní onemocnění kloubů. Obezita zvyšuje riziko vzniku artrózy u psů, protože přebytečná váha zvyšuje zatížení kloubů. To může způsobit urychlené opotřebení chrupavky, což vede k bolesti a snížené pohyblivosti. Psi s artrózou mohou mít potíže s chůzí, během, vstáváním z ležící pozice a mohou být méně aktivní než dříve. Pomocí při řešení kloubních potíží u psů může být podávání kloubní výživy s obsahem glukosaminu a chondroitinu. Více informací ZDE.

2. Kardiovaskulární problémy: Obezita také zvyšuje riziko kardiovaskulárních problémů u psů, včetně srdečního selhání. Přebytečná tělesná hmotnost znamená, že srdce musí pracovat těžší, aby pumpovalo krev do celého těla. To může způsobit zvýšený tlak na srdce a může vést ke zvýšenému riziku srdečního selhání.

3. Diabetes Mellitus (Cukrovka): Obezita je hlavní rizikový faktor pro rozvoj diabetes mellitus u psů, podobně jako u lidí. Nadměrný tuk ovlivňuje schopnost těla správně využívat inzulín, hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi. více informací naleznete v článku ZDE.

4. Problémy s dýcháním: Přebytečná tělesná hmotnost může způsobit nebo zhoršit respirační problémy u psů. Tuk uložený kolem průdušnice a v hrudníku může ztěžovat dýchání a zvyšovat riziko onemocnění jako je kolaps průdušnice.

5. Vysoký krevní tlak: Obezita může zvýšit riziko vysokého krevního tlaku u psů. Tlak na srdce a cévy způsobený přebytečnou tělesnou hmotností může vést k hypertenzi, která zatěžuje srdce a může vést k dalším zdravotním problémům, jako je srdeční choroba.

6. Snížená imunita: Obezita může negativně ovlivnit imunitní systém psa, čímž zvýší náchylnost k infekcím a zpomalí hojení.

7. Onemocnění jater: Nadměrný tuk může vést k hromadění tuku v játrech, což může vést k stavu zvanému tuková játra nebo hepatosteatóza. Toto onemocnění může způsobit zánět a poškození jater.

8. Rakovina: Některé studie naznačují, že obezita může zvýšit riziko určitých typů rakoviny u psů, včetně nádorů mléčných žláz a močového měchýře. To je pravděpodobně způsobeno zvýšenými hladinami určitých hormonů v těle, které jsou spojeny s obezitou.

 

Pamatujte, že ačkoli tyto problémy mohou být způsobeny obezitou, mohou být také způsobeny jinými zdravotními problémy. Pokud si všimnete jakýchkoli změn v chování nebo zdravotním stavu vašeho psa, je důležité co nejdříve se obrátit na veterináře. Obezitu lze správnou stravou a pravidelným pohybem úspěšně zvládnout a léčit, čímž se výrazně snižuje riziko výše uvedených zdravotních problémů.

Možností jak podpořit hubnutí může být doplněk stravy Canina Schlank & Vital - podporuje pocit nasycení, snižuje chuť k jídlu a redukuje využitelnost tuků vedoucích k tvorbě tukových rezerv. Zmírňuje nadýmání a podráždění žaludku a střeva. Posiluje kosterní a srdeční svalovinu přeměnou glycidů (sacharidů) na svalové bílkoviny, potlačuje tvorbu bakterií a hub (např. kvasinek) ve střevě.

 

V závěru, prevence a léčba obezity jsou zásadní pro zdraví a šťastný život vašeho psa. Je to zodpovědnost majitele pečovat o zdraví a pohodu svého mazlíčka, což zahrnuje i udržení zdravé tělesné hmotnosti.

Zde naleznete speciální veterinární diety navržené pro řízení hmotnosti, které mohou pomoci psům zhubnout a udržet si zdravou hmotnost.