Jak pečovat o staršího psa, aby žil co nejdéle

Jak pečovat o staršího psa,  aby se dožil co nejvyššího věku? Základem je kvalitní krmení pro psy odpovídající jeho věku, velikosti plemene, aktivitě a dostatečný odpovídající pohyb. To platí po celé období jeho života od štěněte až po seniora.

Pes senior

Projevy stárnutí pozorujeme u psa už mezi 6. - 10. rokem života. Dnes se délka života psa pohybuje od 8 do 15 let (průměrně 12 let). Rozvoj veterinární medicíny, osvěta stejně jako finanční možnosti chovatelů ovlivnity to, že se za posledních 10 let průměrný věk psa v České republice prodloužil o 2 – 4 roky. U psů hraje velkou roli plemenná příslušnost a s tím spojená váhová kategorie. Statisticky žijí nejdéle psi vážící 8-22 kg. Nejkratšího věku se dožívá německá doga (7-8 let), německý boxer (8-9 let). Naopak nejdéle žije jezevčík a střední špic (15-17 let). Také kříženci se obvykle dožívají vysokého věku a to z toho důvodu, že bývají méně zatíženi genetickými chorobami.


Jak se stárnutí u psa projevuje

- snížení aktivity
- pomalejší pohyb
- vyhledávání tepla a pohodlí
- řídnutí a šedivění srsti, ztráta lesku, zesílení kůže a snížení její elasticity
- zhoršování zraku a sluchu
- zakalování čočky
- potíže s chrupem
- snížená imunita
- obezita

Správné krmení je velice důležité pro zdravotní stav všech psů, od štěňat po seniory. Dalo by se říci, že má zásadní vliv na délku života psa. Musí poskytovat vhodný poměr bílkovin a sacharidů, vitamínů i minerálních látek tak aby odpovídalo jeho potřebám a požadavkům, stáří a aktivitě psa.


Kdy přejít z krmiva pro dospělé psy na krmivo pro seniory

Záleží na velikosti plemene. Obecně se dá říci, že

do 10 kg     od 9 let
10-25 kg     od 8 let
25-45 kg     od 7 let
nad 45 kg     od 6 let


Obézních je 30-50% stárnoucích psů

Pohybová aktivita starého psa se výrazně liší od dospěléhp jedince či štěněte. Ubývá mu svalovina a proto má menší výdej energie. Překrmování, či krmení nevhodnou stravou je důvodem pro vznik nadváhy. Proto je potřeba upravit krmné dávky. Obezita vede k závažným zdravotním problémům (zatížení vnitřních orgánů a pohybového ústrojí) i předčasné smrti.

Pokud chovatel připravuje krmení doma, je vhodné snížit množství a zároveň v něm zvýšit podíl vlákniny – trávicí trakt starého psa ji pro optimální funkci potřebuje více. Majitelé, kteří svým psům kupují kvalitní speciální krmivo pro seniory, to mají jednodušší. Směsi zohledňují zdravotní potřeby stárnoucích psů.


Krmivo pro seniory

Většina chovatelů dnes dává přednost granulím před doma připravovanou stravou. Nejenže je to pro zaměstaného člověka časově méně náročnější, ale zároveň pokud vyberete kvalitní granule určené pro starčí psy seniory, pak máte jistotu, že váš pes dostane přesně to, co v tomto věku potřebuje.

- Kvalita surovin

- Kvalita zpracování surovin

- Stravitelnost

- Nižší obsah bílkovin - doporučeno kolem 22%. I když zatím nebylo jednoznačně prokázáno, že by mohl jejich vyšší obsah působit nepříznivě, zejména na ledviny

- Nižší obsah energie - doporučeno kolem 9% (v krmení to jsou hlavně tuky a také sacharidy), staří psi už nebývají tak aktivně využívaní a proto nemají takovou potřebu energie jako dříve. Krmení s vysokým obsahem energie může vést k jejich nadváze.

- Vyšší obsah vitamínů a minerálních látek - podobné dávkování jako u štěňat. Staří psi už tyto látky nedokážou tak dobře využít, proto potřebují určitou rezervu. Důležitý je přísun hlavně vápníku a fosforu, protože dochází k postupné dekalcifikaci kostry - známé osteoporózy. Neméně významné je podávání přípravků na posílení imunity.

- Vyšší obsah vlákniny - doporučeno asi 2,5%. Podporuje správnou funkci střev a pes se cítí dobře nasycený, aniž by tloustnul.


Artróza u starších psů

S vyšším věkem psa se objevují některé zdravotní problémy. Nejčastěji to bývá stejně tak jako u člověka artróza. Pes neochotně vstává, dělá mu problém chůze po schodech, nemůže vyskočit do auta. Pohybové potíže pomůže zpomalit kloubní výživa. To jsou látky, které v kloubu zvyšují produkci těch složek chrupavky, které zajišťují její pružnost a odolnost.