Zdravotní problémy starších psů


Stárnutí u psů s sebou přináší stejně jako u lidí zdravotní problémy související s věkem. Zhoršené funkce smyslů (zhoršený zrak, sluch, celkové vnímání a reakce zvířete), onemocnění srdce, onemocnění jater a ledvin, pohybové problémy, obezita cukrovka či rakovina.

1. Artróza

Artróza postihuje hlavně větší plemena psů s mohutnější kostrou. Jedná se o degenerativní změny na chrupavkách. V kloubech vysychá kloubní maz, chrupavka je poškozená a opotřebovaná. Artróza se projevuje sníženou chutí k pohybu, neochotou chodit do schodů, obtížným vstáváním, zkráceným krokem pánevních končetin apod. Akutní bolest je nejčastěji vyvolána nadměrnou fyzickou zátěží, nepříznivě také působí zima a vlhko. Pro artrózu je rovněž typické zklidnění příznaků při omezení pohybu. Na artritické problémy existují nejrůznější léky, které psům mohou značně ulehčit život. Kloubní přípravky značky Caniviton, Alavis, Hyalutidin DC, Canina atd. dokážou vašemu psovi prodloužit jeho aktivní život. 

2. Nemoci chrupu

Starší psi trpí kombinací zkažených zubů a páchnoucího dechu. V zubním plaku a kameni se množí bakterie, které mohou způsobit problémy ledvin nebo srdce. Důležitá je prevence. Je dobré psovi zuby čistit nebo pokud čištění zubů nesnáší existuje přípravek, který můžete přidávat psovi do krmiva. Působí v krevním řečišti a ovlivňuje schopnost zachycování zubního plaku na dásních a změkčuje.


3. Kašel

Starší psi a obzvláště malého vzrůstu trpí chronickými bronchitidami. Kašel může postihnout psy všech plemen a velikostí, je však častější u malých psů. Pokud pes kašle, navštivte veterinárního lékaře. Dnes existují léky, které při těchto potížích fungují nebo je alespoň zmírňují.

 
4. Nemoci srdce

Nemoci srdce mohou nastoupit rychle a špatně se rozeznávájí. Malé psy postihuje častěji mitrální nedostatečnost chlopně (srdeční chlopně nedoléhají), větší psi častěji trpí dilatační kardiomyopatií (srdeční sval se zvětší a netepe tak silně). Psi se srdečními problémy by měli být pod dohledem lékaře.


Psi náchylní k onemocněním srdce: boxer, dobrman, zlatý retrívr, doga, irský vlkodav, kokršpaněl, bernardýn, německý ovčák

Příznaky: kašel, obzvláště po probuzení, namáhavé dýchání, slabost, mdloby


5. Nemoci očí

Oči starého psa se mohou zdát matné a neprůhledné, což bývá příznakem šedého zákalu. Zhoršující se zrak nicméně pro psy nepředstavuje zásadní handicap, protože pro ně je mnohem důležitější čich.

6. Nedoslýchavost, hluchota

Nedoslýchavost nebo úplná hluchota se častěji vyskytují u zvířat starších než deset let - v této věkové skupině se tento problém vyskytuje u každého desátého psa. U psů starších čtrnácti let je výskyt ještě čtyřikrát vyšší.
 
7. Nadváha či obezita

Starší psi mají mnohem pomalejší metabolismus než dříve, proto také mnohem snadněji tloustnou. Obezita je jedním z nejčastějších zdravotních problémů psích seniorů. Od sedmi let by pes měl přejít na granule či konzervy s názvem senior.

Pokud je zvíře krmeno doma vařenou stravou, může být vhodným prostředkem ke snížení tělesné hmotnosti i jen přechod na stravu granulovanou. U  doma připravovaného krmení není totiž možné stanovit přesně jeho energetickou hodnotu a majitelv dobré víře, že pro své zvíře dělá to nejlepší snadno navýší jeho příjem nad výdej energie a pes nebo kočka tloustne a tloustne. Vhodně zvolená komerční suchá strava (např. tzv. „light“) umožní majiteli přesně odměřit krmnou dávkupodle údajů na balení a tím také postupně dosáhnout správné hmotnosti zvířete.

Nepřiměřená hmotnost, zvláště u starého zvířete, zatěžuje výrazným způsobem srdce a dechový aparát, přetěžuje klouby a páteř a vede i k horší funkčnosti jater a ledvin.

8. Samovolný únik moči

Samovolný únik moči postihuje ve starším věku většinu psů. S přibývajícími léty je udržení moči a stolice čím dál těžší. Pokud se váš pejsek jen občas počůrá, je dobré vyzkoušet častější venčení. Příčinnou pomočování je ztráta svalového napětí, v tomto případě mohou pomoci léky. Únik moči však může mít i závažnější důvod jako je zánět močového ústrojí či jiné choroby. Poraďte se s veterinářem, na většinu příčin lze najít optimální léčbu nebo řešení. Jestliže již léky nepomáhají, musíte o psa pečovat tak, aby jeho inkontinence nevedla k dalším zdravotním potížím. Udržujte psa v suchu a čistotě.

9. Cukrovka (Diabetes Melitus)

Jedná se o stav, kdy slinivka břišní produkuje méně inzulinu nebo inzulin na buňky nepůsobí tak, by měl. Léčba se provádí většinou podáváním inzulinových injekcí. Po zjištění příznaků jako je například nadměrná žízeň nebo časté močení, navštivte veterinárního lékaře.

Psi mající predispozice k tomuto onemocnění: jezevčík, dobrman, samojed, zlatý a labradorský retrívr, německý ovčák, rotvajler, pudl, kokršpaněl, špic.

 
10. Selhání jater

Játra mají v organismu podobně jako ledviny tzv.detoxikační úlohu. Jsou tedy orgánem, který zbavuje tělo škodlivin. Při zhoršení funkce jater je organismus „otravován“ zevnitř a trpí tím všechny ostatní orgánové systémy. Kromě toho je při onemocnění jater narušen metabolismus mnoha důležitých látek – tuků, cukrů, vitamínů, minerálů aj. Příčiny selhání jaterních funkcí mohou být různé – např. vrozené, infekční, parazitární, otravy, zatučnění u obezních zvířat, nádory a další.

Markantní příznaky poškození se bohužel projeví až při poškození velké části orgánů. Selhání ledvin je jednou z nejčastějších příčin úhynu staršího psa.


Mezi příznaky onemocnění jater patří: citlivost vpravé oblasti břicha, nažloutlé oči a dásně, možné břišní otoky

11. Selhání ledvin

Selhání ledvin je jednou z velmi častých příčin smrti u koček a ani u psů není příčinou početně zanedbatelnou. Proto je třeba věnovat pozornost nastupujícím příznakům a včas zahájit možnou terapii.

Příčin selhání ledvin je mnoho – např. infekce, otravy,usazování imunokomplexů v ledvinných tubulech, vrozené poruchy vývoje ledvin aj., ale především zhoršování jejich funkce ve stáří. Toto onemocněnímůže vzniknout náhle, pak mluvíme o akutním selhání ledvin, a nebo se příznaky projevují postupně a ke zhoršování dochází velmi pomalu většinouv řádu měsíců, pak se jedná o chronické selhání ledvin. Při akutním průběhu je zvíře náhle apatické, přestává přijímat potravu, množství moče sezmenšuje. V některých případech začne naopak hodně pít a množství moče sezvyšuje. Chronický průběh se vyznačuje pomalým hubnutím, postupným snižováním příjmu potravy, zhoršuje se kvalita srsti, kočka o sebe přestává dbát, je spavější, ubývá tělesné aktivity. Mohou se objevovat také průjmy a občasné zvracení.

Při selhání ledvin dochází k otravě organismu vlastními zplodinami, které se za normálních okolností vylučují močí z těla.

 
Příznaky onemocnění ledvin: téměř bezbarvá moč, nadměrná žíznivost, časté močení, páchnoucí dech, svalová slabost

12. Rakovina u psů

Pokrok ve veterinární léčbě umožňuje, že nyní lze léčit celou řadu různých onemocnění, se kterými se u starších psů setkáváme. Například dříve se nádor u psa odstraňoval pouze chirurgicky, ale nyní mu veterinář může rovněž předepsat léčbu pomocí chemoterapie nebo radioterapie. V situacích, kde by obvyklý chirurgický zákrok mohl být nebezpečný z důvodu krvácení do konkrétní oblasti či rizika infekce, se nyní přistupuje ke kryochirurgii. Tato metoda je založena na vsunutí speciální sondy a následné aplikaci mrznoucího tekutého dusíku na nádor - tím se nádor oddělí od sousední zdravé tkáně. Zmrazením se nádorové buňky zničí tak, že postupně odpadnou a jsou nahrazeny zdravými buňkami.