Zápach z tlamy trápí 90% psů starších jednoho roku. Jak tomu předejít?

Zápach z psí tlamy bývá často prvním signálem pro chovatele, že s chrupem jeho pejska je něco v nepořádku. I zde platí, že prevence je lepší než následné řešení zdravotního problému. Zubním kamenem a problémy, které s tím souvisí trpí asi 90% psů starších jednoho roku. Jak tomu zabránit?

Zubní plak

Zubní plak je povlak, který ulpívá na zubech. Je tvořen zbytky potravy, slinami a bakteriemi přítomnými v tlamě psa. Zubní plak je měkký a lze ho snadno odstranit žvýkáním a okusováním vhodných předmětů - hraček, žvýkacích pochoutek (tzv. greenies) nebo jiných dentalních pochoutek k tomuto účelu určených. Pejsek si nejen pochutná, ale zároveń to předchází vytvoření zubního kamene.

Zubní kámen

Pokud zubní plak neodstraníme, působením minerálů z vnějšího prostředí, plak ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Zubní kámen zapříčiňuje nelibý zápach z tlamy, ale také daleko vážnější zdravotní problémy u psa.

Zánět dásní

Zánět dásní se související ztrátou zubů je častým důsledkem velkého množství vytvořeného zubního kamene. Pro záněty není neobvyklé, aby si našly cestu až do kořene zubu a způsobily tak otoky dásní. Ty jsou bolestivé, způsobují otoky tlamy a zvířata obyčejně přestanou úplně žrát a mají horečku. Masivní zubní kámen velmi významným způsobem zhoršuje kvalitu života zvířat. Zvířata pociťují velký diskomfort nebo bolesti v tlamě a často ztrácí chuť k jídlu. Navíc jsou vystavena nebezpečí, že se infekce může přenést do jiných částí těla, například do srdeční chlopně.Zubní kámen pak může odstranit pouze veterinární stomatolog. Proto je zde důležitá prevence.

Pravidelné a pečlivé čištění zubů odstraňuje zubní plak a zabraňuje jeho hromadění. Ti kteří na pravidelné čištění zubů nejsou zvyklí, si budou jen těžko zvykat.

Proto je vhodné začít s čištěním zubů co nejdříve.

 

PlaqueOff

PlaqueOff Animal je výhradně přírodní produkt. Obsahuje typ mořských řas, u kterých byly prokázány speciální blahodárné účinky pro zdraví zubů a dásní. Je k dispozici ve formě sypkého prášku, takže může být do stravy snadno přidáván každý den. Je bohatý na přírodní jód, obsahuje důležité vitamíny a minerály a neobsahuje umělá barviva, konzervanty, lepek a cukr. Na rozdíl od ostatních produktů, působí přímo v krevním řečišti, ovlivňuje schopnost zachycování zubního plaku na dásních a změkčuje. Při kousání granulí se pak snadno zubní plak odstraní.

Která plemena jsou nejvíce ohrožena tvorbou zubního kamene

Zubním kamenem trpí mnohem častěji malá a trpasličí plemena (jorkšír, čivava, jezevčíci, pudli, knírači, krysaříci, shi-tzu a podobně) než plemena střední a velká.
Malá plemena se dožívají vyššího věku, takže ve starším věku mohou trpět paradontózou.


Dalším z faktorů, které ovlivňují výskyt zubního kamene u psů je tvar lebky a čelisti psa. Plemena se zkrácenou nebo deformovanou čelistí (vývojem a šlechtěním) trpí zubními problémy častěji, protože díky nestandardnímu postavení zubů vůči sobě nemůže fungovat běžné samočištění při kousání.

 

Vybrat si můžete ze široké nabídky dentálních produktů pro psy: Péče o zuby a ústní dutinu