Torze žaludku - Příčiny, příznaky, léčba, prevence a doporučení

Torze žaludku neboli jeho zauzlení je velice závážné a život ohrožující onemocnění, které postihuje převážně starší psy, psy velkých plemen a plemena s hlubokým hrudním košem (dogy, německý ovčák, setr, irský vlkodav, dobrman, labradorský retrívr, bernardýn, španělský mastin, neapolský mastif, brazilská fila). Ze středních a malých plemen psů jsou nejčastěji postiženými plemeny baset) Rizikovým faktorem je nekvalitní krmení, obzvláště pokud jsou krmeni pouze jednenkrát denně a přemíra pohybu po krmení. Statistika úmrtnosti je v tomto případě značně vysoká (kolem 30 – 40 %). Pokud není pes s torzí žaludku co nejdříve operován, dochází k selhání oběhového systému a nastává smrt. Proto je rozpoznání prvních příznaků chovatelem velmi důležité. Statistiky uvádějí, že torze žaludku je druhou nejčastější příčinou úhynu psů hned po rakovině.Příčiny vzniku torze žaludku

Přesné příčiny vzniku nejsou zcela známy, ale některé důležité faktory ano. Přetočení žaludku je pravděpodobně podmíněné geneticky, do hry však vstupují i rizikové faktory (pohyb po krmení, nevhodná strava), ale i souhra všech faktorů a nešťastných náhod. K přetočení žaludku dochází většinou několik minut až několik hodin po krmení.

Jak se vlastně může psovi přetočit žaludek?


Pes má žaludek umístěný horizontálně. Vypadá jako balón upevněný ve dvou bodech v horizontální rovině. Když je naplněný a začne se hýbat, velmi lehce se přetočí a tím se zauzlují jeho konce. Jestliže se žaludek přetočí, nemůže se jeho obsah pohnout ani dozadu, ani dopředu. Dochází k tvorbě dalších plynů a potíže se ještě zhoršují.
Kvůli zaškrcení velkých cév se sníží krevní tlak, organismus je nedostatečně zásobován kyslíkem, dochází k šoku krevního oběhu a znemožnění peristaltiky. Kromě toho mohou odumřít části žaludeční stěny.

Rozpoznat příznaky torze žaludku je velmi důležité, protože čím dříve se pes dostane k veterináři, tím je větší naděje na přežití.

Příznaky

Níže zmíněné příznaky se objevují v tomto sledu a přicházejí rychle za sebou.

1. Zvětšení objemu břicha, na pohled ztuhlé břicho, které je bolestivé na dotyk.
2. Zvracení pěny nebo tekutiny, neúspěšné pokusy o zvracení, zrychlené polykání, nadměrné slinění.
3. Zrychlené dýchání.
4. Nadměrné pití, nechutenství.
5. Červené nebo bledé dásně (ne přirozeně růžové).
6. Nahrbený postoj ve stoji nebo v leže, leh či sed v nezvyklých polohách, pozice, při které je předek při zemi a zadek nahoře, svíjení se.
7. Vyhledávání skrytých míst, nepřirozeně klidné chování, apatie.

Důležité je urychleně vyhledat veterinární pomoc. Čím víc času uběhne do operace, která může psovi zachránit život, tím horší bude prognóza.


LéčbaPřibližně polovina psů uhyne dříve, než vůbec dojde k léčbě a skoro jedna čtvrtina umírá v prvních sedmi dnech po stanovení diagnózy.

Pro potvrzení či vyloučení torze se provádí rentgenové vyšetření, následuje operace.  Operační zákrok spočívá v přístupu do dutiny břišní, odsátí vzduchu ze žaludku, návratu žaludku do přirozené polohy a kontrole sleziny. Po těchto úkonech většinou následuje zavedení sondy přes dutinu ústní a jícen do žaludku a opakovaný výplach žaludečního obsahu. V případě přítomnosti větších cizích těles se musí provést otevření žaludku a jejich odstranění.

Následuje zhodnocení vitality žaludeční stěny. Ta může i po velmi krátké době nedokrvení odumírat. Jde o velmi zodpovědnou část operace, protože ponechání i malých okrsků nekrotické tkáně se projeví za dva až tři dny perforací (proděravěním) žaludeční stěny a následnou sepsí a smrtí pacienta.Pokud se takovýto okrsek na žaludeční stěně vyskytuje je nutné ho odstranit.


Závěrečnou fázi operace představuje tzv. gastropexe. Jde o techniku, při které se zhotoví spojení mezi žaludkem a břišní stěnou. Cílem je snížení rizika opakování onemocnění na minimum.


Po operaci následuje dvou až tří denní fáze rekonvalescence, ve které po infůzní terapii následuje postupné zatížení trávicího aparátu tekutinami a dietní stravou.Prevence a doporučení

1. Krmte psa kvalitními granulemi, které mají ve svém obsahu na prvním místě uvedenou masovou moučku a obsahuje pouze obiloviny, které psům neškodí.

Granule obsahující pšenici, kukuřici, sóju atd. způsobují díky kvasným procesům nadměrnou tvorbu plynů. Bylo prokázáno, že pokud je pes krmený granulemi, ve kterých je více obilovin a málo kvalitních bílkovin, je  riziko přetočení žaludku mnohem vyšší.

2. Pozor na množství vypité vody po jídle.

I když je psovi podávána kvalitní potrava, při zvýšeném příjmu tekutin (když je břicho přeplněné a pes se následně pohybuje a skáče) se riziko torze několikanásobně zvyšuje.


3. Snažte se psovi zabránit, aby krmení zhltnul ve spěchu. Máte-li více psů, podávejte jim krmivo raději odděleně.

4. Misky s vodou a krmením umístěte do výšku hrudníku, ne na zem.

5. Krmnou dávku rozdělte do několika porcí.

6. Minimálně dvě hodiny po jídle by měl pes být v klidu. Skákání a běhaní po jídle zvyřuje riziko torze.

7. Nekrmte psa večer těsně před spaním.
Poslední krmná dávka by měla být nejpozději v 18. hod. Ze statistik je známo, že 60 % všech případů se odehrává v noci.

8. Nekrmte psa několik hodin před jízdou autem.

9. Nekrmte psa krátce po výrazné pohybové aktivitě, s podáním krmiva hodinu počkejte.

10. Granule je vhodnější podávat namočené. Stačí je zalít teplou vodou, aby nabobtnaly.

11. Nikdy nezkrmujte už nakvašenou potravu.

Krmení se znehodnocuje a kvasí například v případě, kdy pes nedojí namočené granule nebo vařenou stravu a nechá se mu v misce celý den. Obzvlášť v létě, pokud necháte stát déle namočené granule například se zeleninovým vývarem, můžou se ve větší míře tvořit plyny. Nedoporučuje se ani míchat granule s masem, rýží, těstovinami apod. Nikdy nekupujte krmiva vystavené přímému slunečnímu světlu. Udává se, že zkažený tuk v granulích je dalším rizikovým faktorem vzniku torze.

Závěrem

Toto onemocnění postihuje především starší psy (přibližně od 5 let) středních a velkých plemen s hlubokým hrudním košem a ochablými tkáněmi. Torze žaludku úzce souvisí s krmením. Krmte psa kvalitními granulemi a doporučenou denní dávku rozdělte do dvou dávek. Pokud je to možné, snažte se, aby byl pes po krmení v klidu.