Přehřátí psa - rizika, první pomoc, prevence

Pes snáší horké letní počasí daleko hůře než-li člověk a velmi rychle může dojít k nebezpečnému přehřátí organizmu.  Je to z toho důvodu, že kůže psa obsahuje pouze minimální množství potních žláz a psi jsou odkázáni pouze na ochlazování pomocí zrychleného povrchního dýchání. Tento mechanismus však není zdaleka tak účinný a jejich srst k rychlému přehřívání ještě napomáhá. Proto mají zvířata v horkých letních dnech problém s udržením správné teploty těla.

 

Přehřátí organizmu psa a jeho rizika

 

 

Přehřátí se odborně nazývá hepertermie a jedná se o velmi závážný problém v jehož důsledku může dojít i ke smrti zvířete.

Při celkovém zvýšení tělesné teploty se pes ochlazuje zrychleným dýcháním, tím však také dochází k odpařování a zvíře ztrácí tekutiny. Proto je velice důležité, aby měl pes neustále přístup k vodě. Při nedostatku vody, pes není schopen kompenzovat přehřátí.

1. Dochází ke snížení tlaku krve v oběhu, zvýšení hematokrytu (zahuštění krve), rozvoji dehydratace a následně šokového stavu.

2. Dehydratace způsobuje zpomalený průchod krve krevním řečištěm, což znamená nižší přívod kyslíku a důležitých látek např. glukózy do mozku a důležitých orgánů a zpomalený odvod zplodin metabolismu z organismu.

3. Srdce se snaží kompenzovat nedostatečnost oběhu svou vyšší činností.

4. Pokud nedojde k účinným opatřením v této chvíli, začne v organismu docházet k nezvratným změnám. Vlivem dehydratace dojde k zpomalení oběhu a zvýšení hematokrytu, krev začne stagnovat v kapilárách a drobných cévách, kde se sráží.

5. Následně dochází ke kolapsu organismu a bezvědomí. I při zahájení léčby v této fázi jsou již stěny cév poškozeny a srážlivé faktory vyčerpány, takže i při podávání infúzních roztoků, stabilizaci oběhu a snížení hematokrytu (naředění krve), dochází skrze stěny cév ke krvácení např. do trávicího traktu, do podkoží i do vnitřních orgánů a k selhání především ledvin v důsledku špatného prokrvení a jater v důsledku narušeného metabolismu. Multiorgánové selhání je stav prakticky neléčitelný.


Rizikové skupiny

- štěňata a staří psi
- psi trpící nadváhou
- zvířata s velmi hustou srstí
- zvířata nemocná, především se srdečními nebo dechovými potížemi
- plemena brachycefalická (především buldok, boxer) a molossoloidní (pekinéz, ši-tzu, bostonský teriér, lhasa)
- zvířata namáhaná výcvikem nebo jinou zátěží (výstavy) za horkého počasí
- velmi drobná plemena.
- bezsrstá plemena

 

Jak poznat, že je pes přehřátý

- během procházky často sedá nebo zvedá tlapky,
- je apatický a nemá zájem o hru
- nadměrně sliní,
- je nervózní,
- má pěnu u tlamy,
- zadýchává se nebo kašle,
- u těžšího přehřátí a dehydratace stavu zvracení, horečka, bušení srdce, průjem, neschopnost pohybu.

 

První pomoc


Nejprve psa rychle a účinně ochlaďte. Zabalte do mokrých ručníků, postříkejte chladnou vodou nebo postupně namočte celého těla v chladné vodě. Pozor, nevhazujte psa najednou do ledové vody. Vlivem velkého teplotního rozdílu může dojít k šokové reakci organismu. Pokud pes reaguje a je schopen pít, nabízejte mu po menších dávkách chladnou opět ne ledovou vodu.
Psa dopravte co nejrychleji k veterináři.

 

Jak předejít přehřátí 


- během letních veder choďte na procházky pouze brzy ráno nebo později večer a vybírejte místa, kde je dostatek stinných míst
- nenechávejte psa v uzavřeném autě 
- zvíře musí mít k dispozici chladnou pitnou vodu
- pokud se musíte pohybovat na místech s plným sluncem, chlaďte zvířata poléváním vodou nebo jim umožněte koupání
- jako prevence přehřátí může v horkých letních dnech pomoci chladící vesta pro psy


Závěr

 

Přehřátí organizmu psa je stejně jako u člověka velice závažný problém v jehož důsledku může dojít i ke smrti. Mějte to na paměti, pokud berete s sebou svého psa na dovolenou k moři a držte se výše zmíněných doporučení.

 

Zde si můžete vybrat velikost a barvu chladící vesty pro vašeho psa: Hladící vesty pro psy