Pozor, některé nemoci jsou přenosné ze psa na člověka!

Tak jako např. chřipka je přenosná z člověka na psa, tak také existují některé psí onemocnění, které jsou přenosné na člověka. Vzhledem k tomu, že pes dnes velmi často, žije s majiteli v těsné blízkosti, existuje potenciální riziko nákazy. Nejčastěji to bývájí různá parazitární onemocnění. Odborně se nemoci přenosné ze psa na člověka nazývají zoonózy. Celkově známe téměř 150 takovýchto nemocí. Naštěstí u nás se vyskytují jen některé z nich. Nejznámějším a nejobávanějším onemocněním je vzteklina. Nejčastěji nás ohrožují nemoci přenosné parazity.

 
Parazité přnášejí nemoc zvanou Larvální toxokaróza. K nákaze vajíčky škrkavky rodu Toxokara dochází jejich pozřením. Nejčastěji se nacházejí na neumyté zelenině nebo v půdě (např. při hraní na pískovišti či při práci na zahradě). Tato vajíčka jsou obsažena v trusu štěňat a mladých psů do věku dvou let. I když se larvy škrkavek drží v orgánech i několik let, většinou nejsou zdraví škodlivá.

 

Škrkavka psí

 

Škrkavka - cyklus


 
Leptospiróza je bakteriální onemocnění způsobené několika druhy bakterií Leptospira. Pes se může nakazit při „odlovení“ živočicha, který je nositelem těchto bakterií, ale stačí mnohem méně – když se pes napije z kaluže. Podle konkrétního druhu bakterie se onemocnění projevuje u psa postižením např. ledvin nebo cévních stěn. Přenos na člověka není obvyklý, ačkoli byl několikrát zjištěn. U člověka se nákaza projevuje jako nemoc jater doprovázená dále žloutenkou (známé jak Weilova žloutenka), která je pro život člověka nebezpečná.


Vzteklina je velmi nebezpečné virové onemocnění, které se u nás, díky povinnému očkování, již mnoho let nevyskytlo.Virus vztekliny, známý jako lyssavirus, je vylučován slinami, přičemž člověk je obvykle nakažen pokousáním vzteklým zvířetem. Lyssavirus postihuje nervovou soustavu. U lidí se vzteklina projevuje nejprve podobně jako běžná chřipka. Tyto problémy se časem stupňují, až dochází k závažným problémům, které souvisí právě s nervovou soustavou. Vzteklina je stále prakticky neléčitelná.


Jak ochránit sebe a svého psa:

- dodržováním osobní hygieny

- povinným či nepovinným očkováním,

- pravidelnou kontrolou trusu

- odčervením zvířat cca každé tři měsíce

 

Související články:


Odčervení psů - Jak často a proč odčervovat psa
Nejčastější parazité psů a koček