Také psi malých plemen mohou trpět řadou kloubních onemocnění

Psi malých plemen mohou trpět řadou kloubních onemocnění, stejně jako psi jiných plemen a velikostí. Některá onemocnění jsou však u malých plemen častější než u ostatních. Mezi tyto problémy patří:

 1. Luxace čéšky (pately): Toto onemocnění se projevuje nestabilitou kolenního kloubu, kdy čéška (pately) může vyskakovat ze své přirozené pozice. Je to častý problém u malých plemen, jako jsou pudlové, yorkšírští teriéři a chihuahua.

 2. Legg-Calvé-Perthesův syndrom: Toto onemocnění postihuje kyčelní kloub a způsobuje zánět a degeneraci kosti. Častěji postihuje malá plemena jako pudly, čivavy a teriéry.

 3. Intervertebrální disková hernie (IVDD): Toto onemocnění zahrnuje vyhřeznutí meziobratlového disku, což může způsobit bolest, ztuhlost a ochrnutí. Častěji postihuje plemena s dlouhým tělem a krátkými nohami, jako jsou jezevčíci a mopsi.

 4. Osteoartritida: Osteoartritida, neboli degenerativní kloubní onemocnění, je chronický zánětlivý stav kloubů, který postupně ničí chrupavku a kosti. Malá plemena nejsou imunní vůči tomuto onemocnění, ačkoli větší plemena jsou častěji postižena.

 5. Panostitida: Jedná se o zánětlivé onemocnění kostí, které se projevuje bolestí, otoky a ztuhlostí kloubů. Je častější u mladých, rychle rostoucích psů a může postihnout i malá plemena.

Ačkoli tyto problémy jsou častější u malých plemen, každý pes je jedinečný a může být postižen různými kloubními onemocněními. Důležité je pravidelně navštěvovat veterináře a sledovat zdraví svého psa, aby se případné problémy diagnostikovaly a léčily co nejdříve. Péče o psa s kloubními problémy může být náročná, ale s několika změnami a přizpůsobeními můžete zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka.

Následujte tyto tipy a doporučení, aby váš pes žil co nejkomfortněji a šťastně:

 1. Konzultace s veterinářem: Pravidelně navštěvujte veterináře, aby mohl sledovat zdraví kloubů vašeho psa a předepisovat léčbu, která může zahrnovat léky proti bolesti, protizánětlivé léky nebo doplňky, jako je kloubní výživa s obsahem glukosaminu, chondroitinu a MSM.

 2. Udržování zdravé hmotnosti: Nadváha může zatěžovat klouby a zhoršovat kloubní problémy. Důležité je udržovat zdravou hmotnost vašeho psa pomocí vyvážené stravy a kontrolovaných porcí.

 3. Pravidelný, mírný pohyb: Psi s kloubními problémy potřebují pravidelný, ale mírný pohyb, aby udrželi svaly kolem kloubů silné a podporovali zdravou pružnost kloubů. Procházky na volném vodítku, plavání nebo hydroterapie mohou být skvělými možnostmi pro cvičení s nízkým dopadem na klouby.

 4. Změny v domácnosti: Zajistěte pohodlí vašeho psa doma tím, že se vyhnete kluzkým podlahám, poskytnete ortopedický pelíšek a umístíte misky s vodou a potravou na výšku, která je pro vašeho psa snadno přístupná.

 5. Fyzikální terapie a masáže: Fyzikální terapie, jako je pasivní pohybová terapie, může pomoci udržet klouby pružné a snížit bolest. Masáže mohou uvolnit napjaté svaly a zlepšit celkovou pohodu vašeho psa.

 6. Teplé a chladné terapie: Aplikace teplých nebo chladných obkladů na postižené klouby může pomoci snížit zánět a bolest. Teplé obklady mohou uvolnit svaly a klouby, zatímco chladné obklady mohou snížit otok a zánět.

 7. Alternativní léčba: Někteří majitelé psů zjišťují, že alternativní léčebné metody, jako je akupunktura, chiropraktika nebo laserová terapie, mohou pomoci zlepšit kloubní zdraví a snížit bolest u psů s kloubními problémy.

 

Diskutujte s vaším veterinářem o vhodnosti těchto terapií pro vašeho psa.

Výživové doplňky: Kromě kloubních doplňků, jako je glukosamin a chondroitin, mohou být prospěšné i doplňky obsahující omega-3 mastné kyseliny, které mají protizánětlivé účinky a mohou podporovat zdraví kloubů např. Synoquin Small Breed - kloubní výživa pro psy malých plemen

Podpora při chůzi: Pokud váš pes začíná mít potíže s chůzí, může být užitečné použít podpůrný postroj nebo speciální pomůcky, jako je vozík, který mu pomůže získat zpět jeho mobilitu a nezávislost.

Trpělivost a láska: Pamatujte, že váš pes může být frustrován svými omezeními a může potřebovat více času a trpělivosti při vykonávání každodenních aktivit. Ujistěte se, že mu poskytnete dostatek podpory a lásky, aby si udržel kvalitu života a dobré emocionální zdraví.

Péče o psa s kloubními problémy vyžaduje trpělivost, přizpůsobení a úzkou spolupráci s veterinářem. Zvážením těchto tipů a doporučení a pečlivým sledováním stavu vašeho psa můžete značně zlepšit jeho pohodlí a kvalitu života.