Probiotika: Tajná zbraň pro zdravé trávení a imunitní systém vašeho psa

Prebiotika a probiotika pro psy společně podporují zdravý střevní biom, který chrání celkové zdraví vašeho psa.

Probiotika mohou posílit imunitní systém, zlepšit trávení a pomoci udržet zdravou hmotnost, obnovují zdravý střevní biom po léčbě antibiotiky.

 

Jak fungují prebiotika a probiotika?


Probiotika pro psy

Probiotika jsou prospěšné bakterie (jako L. acidophilus v jogurtu), které napomáhají trávení, chrání před patogeny a posilují imunitní systém. U psů fungují stejně jako u lidí, ale pro psy mohou být probiotika pro dobré zdraví ještě důležitější.

Psi mají desetkrát více mikrobiálních buněk než lidé! Protože většina imunitního systému psa se nachází v trávicím traktu, je zdraví střev velmi důležité pro celkové zdraví a dlouhověkost. Udržování zdravých střev vašeho psa mu pomůže odolávat nemocem, bojovat s infekcemi a udržovat si zdravou váhu.
Prebiotika pro psy

Prebiotika, která se obvykle vyrábějí z ovocného pektinu, kvasnic nebo mořských řas, jsou potravou pro probiotika. Prebiotika jsou ve vodě rozpustná forma vlákniny, která může procházet tenkým střevem nestrávená a vyživovat dobré bakterie v tlustém střevě. Prebiotika a probiotika společně pomáhají udržovat rovnováhu zdravých střevních bakterií. Některé probiotické doplňky stravy obsahují prebiotika, aby byly účinnější.
Jaké stavy mohou probiotika léčit?

Váš veterinární lékař vám může doporučit probiotické doplňky stravy na:

poruchy imunity - probiotika pomáhají imunitnímu systému bojovat s patogeny a předcházet infekcím.
poruchy trávení - probiotika zlepšují trávení a pomáhají při vstřebávání základních živin.
obezita - probiotika snižují hladinu glukózy a pomáhají tak psovi udržet si zdravou váhu.

Ačkoli výzkum stále probíhá, probiotika by mohla také:

- pomáhat stabilizovat hladinu cholesterolu u psů s cukrovkou
- snižovat riziko syndromu dráždivého tračníku a rakoviny tlustého střeva
- pomáhat zmírnit potravinové alergie a citlivost na krmivo

 

Probiotika pro psy mohou mít formu pasty, tablet či kapslí nebo prášku.

 

1. Pasta se sadno se aplikuje, dávkuje a je ochucená, tak aby ji zvířata snadno přijímala. Je velice oblíbená zvláště u majitelů koček.

 

PROMAX

Je doplněk stravy s trojím účinkem, který pomáhá obnovit normální funkci trávicího traktu.

Obsahuje čtyři účinné složky: montmorillonitový jíl, probiotikum Enterococcus faecium, Glutamin, Mannan-oligosacharidy.

Montmorillonitový jíl absorbuje přebytečnou tekutinu, adsorbuje patogeny a toxiny, pomáhá chránit před poškozením epitelu, pomáhá předcházet mukolýze, příznivě ovlivňuje mikrobiotu, zlepšuje průjem.

 Probiotika Enterococcus faecium  je "Živý mikrobiální krmný doplněk, který příznivě ovlivňuje hostitelské zvíře tím, že zlepšuje jeho střevní mikrobiální rovnováhu." Kmen registrovaný v EU, DSM 10663 NCIMB 10415. Stimuluje imunitní systém, snižuje zánět, zlepšuje průjem, chrání před patogenními bakteriemi

Glutamin je velmi důležitým zdrojem paliva pro střevní buňky a prekurzorem buněčných antioxidantů. V období stresu je schopnost organismu produkovat glutamin snížena a ve stravě je ho zapotřebí. Stimuluje a podporuje místní imunitní systém. Napomáhá vstřebávání živin. Bylo také prokázáno, že glutamin urychluje transport jiných aminokyselin přes střevo (Wang 2009).

Mannan-oligosacharidy podporují a stimulují imunitní systém, váží se na patogenní bakterie, zlepšují mikrobiotu. Bylo zjištěno, že snižují množství salmonel a E.Coli.  Zdroj:

 

Další výhody přípravku PROMAX

- PROMAX je účinná 3 denní léčba podávána s jídlem nebo bez něj pouze 1x denně

- Ve třech úsporných baleních v podobě praktického předkalibrovaného aplikátoru (injektoru), která jsou rozlišena podle váhy zvířete (pro psy a kočky do 10kg, pro psy 10-25kg nebo pro psy nad 25kg).

- Vyrábí se ve Velké Británii podle norem GMP, což zaručuje vynikající trvanlivost a stabilitu.

 

Více informací o PROMAXu najdete zde.

 

Dia Dog & Cat je probiotická a prebiotická pasta pro psy a kočky s bentonitem pro rychlé zastavení průjmu a zotavení při poruše trávení, s elektrolyty pro doplnění ztrát vzniklých průjmem, antioxidanty a glukózou.

Protexin Pro Kolin je doplněk stravy pro psy a kočky, který obsahuje kombinaci probiotik, prebiotik a přírodních látek, které pomáhají zlepšovat trávení a obnovovat střevní mikroflóru. Pro-Kolin může být použit k léčbě akutních střevních problémů, jako jsou průjmy, zvracení, nadýmání a kolitida, a také ke zlepšení trávení a prevenci dalších střevních potíží. 

Enteromicro pasta pro psy a kočky je kombinací laktobacilů a kolostra

 

2. Probiotika v prášku se aplikují do vody, mléka nebo krmiva.

Protexin Professional je vhodný pro úpravu střevní mikroflóry při trávících poruchách nebo po antibiotické léčbě. Ideální pro všechna zvířata po přesunu do nových domovů. U zvířat v rekonvalescenci zlepšuje využití živin z krmiva

 

3. Probiotika v tabletách či kapslích

Capraverum probioticum-prebioticum na bázi kozího mléka obohacené mikroorganismy, inulínem, vápníkem, hořčíkem, zinkem a čtrnácti vitamíny. Velice chutné. Tablety mají přirozenou mléčnou chuť a psy jsou dobře přijímány. Když pejsek ochutná, bude pak vyžadovat jako pamlsek.

VetExpert Bioprotect pro psy a kočky (kapsle) je doplněk stravy pro psy a kočky s narušenou gastrointestinální mikroflórou. Zvláště se doporučuje jako doplněk antibiotické terapie, při průjmech a po odčervení. Může být použit profylakticky u rostoucích zvířat a zvířat náchylných k zácpě.

 

Váš veterinární lékař vám může doporučit probiotika:

- po léčbě antibiotiky
- ke zmírnění průjmu a dalších nežádoucích účinků některých léků
- ke zlepšení pravidelnosti a podpoře trávení

Nikdy nepodávejte psovi probiotické doplňky určené pro lidskou spotřebu bez konzultace s veterinářem. Přestože probiotika mohou mít na psy a lidi podobné účinky, pouze veterinář dokáže doporučit správný typ a správnou dávku pro vašeho psa.

Zde najdete doporučená probiotika pro psy.