Kvasinkové a bakteriální infekce v oblasti uší a meziprstí u psů: Příčiny, diagnostika a léčba

Kvasinkové a bakteriální infekce jsou běžným problémem u psů, zejména v oblasti uší a meziprstí. Tyto infekce mohou způsobit nepříjemné svědění, podráždění a bolest. V tomto článku se podíváme na příčiny, diagnostiku a léčbu těchto infekcí u psů.

 

Příčiny kvasinkových a bakteriálních infekcí

Vlhké prostředí: Vlhkost v uších nebo mezi prsty může napomáhat růstu kvasinek a bakterií, což vede k infekci.

Alergie: Alergie mohou způsobit zánět kůže, což zvyšuje náchylnost k infekcím.

Poranění: Škrábání nebo tržné rány způsobené svěděním mohou narušit bariéru kůže a umožnit vstup bakteriím a kvasinkám.

Oslabený imunitní systém: Psi se sníženou imunitou mohou být náchylnější k infekcím.

 

Diagnostika

Vyšetření: Veterinář provede fyzikální vyšetření psa, přičemž se zaměří na postižené oblasti.

Vzorky: Pro potvrzení diagnózy může veterinář odebrat vzorky kůže nebo ušního mazu a poslat je do laboratoře k mikroskopickému vyšetření a kultivaci.

 

Léčba

Lokální léčba: Pro léčbu kvasinkových a bakteriálních infekcí mohou být použity pudry, masti, krémy nebo spreje obsahující antimykotika (pro kvasinkové infekce) nebo antibiotika (pro bakteriální infekce).

Na kvasinkové infekce jsou účinné jsou přípravky s obsahem chlorhexidinu

Bajazin je vynikající na opakované problémy uší, meziprstí a pokožky zvířete, které jsou způsobené bakteriemi, kvasinkami, svrabem a roztoči. Obsahuje účinné látky v koncetrovaném složení a pomáhá i tam, kde jiné preparáty často selhávají. Má stahující, zklidňující a protisvědivé účinky.  Bajazin obsahuje směs jodoformu, oxidu zinečnatého a kyseliny borité (látky s antiseptickými, antimykotickými, protizánětlivými a dezinfekčními vlastnostmi). Více informací ZDE.

 

Systémová léčba: V závažných případech může být nutné podávat antibiotika nebo antimykotika perorálně nebo injekčně.

Ošetření uší: Ušní kapky s antimikrobiálními látkami a protizánětlivými léky mohou být podávány přímo do postižených uší.

Kontrola alergií: Pokud je alergie příčinou infekce, je důležité identifikovat a řešit alergeny. Veterinář může předepsat antihistaminika, kortikosteroidy nebo jiné léky