Nepodceňujte nadváhu či obezitu u vašeho psa a kočky!

Nadváha či obezita u psů a koček může, stejně tak jako u lidí, vyvolat mnoho závažných a život ohrožujících zdravotních komplikací a samozřejmě zhoršit ty, které již existují. Obecně řečeno, pes trpící nadváhou či obezitou, žije kratší dobu. Výhodou redukce váhy u zvířat je to, že pokud budete dodržovat základní pravidla, zvíře se může velmi rychle dostat zpět na původní váhu a kondici. K základním pravidlům patří pravidelný pohyb a krmivo se sníženým obsahem energie tzv. light. Jako doplněk může sloužit některý z veterinárních přípravků, který redukci nadváhy ještě podpoří.

 

Závažná zdravotní rizika spojená s nadváhou:

 

 

 

Zkrácení života – vyšší náchylnost k nemocem

Oslabení imunity – snížením metabolismu a nedostatečné okysličení tkání – je prokázáno, že obézní zvířata trpí častěji infekčními chorobami. Průběh inf. Chorob je u obézních psů dramatičtější.

Osteoartritidy a pohybové problémy obecně  – bludný kruh – obezita ztěžuje pohyb a poškozuje klouby, což vede k ještě větší nechuti k pohybu a dalšímu nárůstu hmotnosti, zraněním se všemi následky

Kardiovaskulární choroby (onemocnění srdce) – vzestup srdeční frekvence, objemu srdečních komor, krevního tlaku...

Diabetes Mellitus neboli cukrovka – metabolismus glukozy a reakce receptorů na inzulin je silně ovlivněn špatnou kondicí a obezitou. U psů převažuje na inzulínu závislý typ (vyčerpání endokrinních buněk pankreatu -  v krvi je dlouhodobě nadbytek glukozy, ale organismus ji není schopen zpracovat – vážné zdravotní následky – ledviny, cévy... nutno snížit hmotnost!!!

Inkontinence - u obézních fen je prokázán vyšší výskyt samovolného úniku moči (porucha svěrače)

Kvasinkové a jiné infekce – urogenitální trakt, kůže – je prokázán vyšší rozvoj nealergických kožních onemocnění u obézních psů (pyodermie, seborea...) - vše opět souvisí s horší imunitou

Riziko při anestézii – anestetika jsou rozpustná v tucích a u obezních zvířat dochází ke kumulaci v tělesném tuku zvířete, obtížnější orientaci lékaře a prodloužení doby anestezie – což je vždy riziko.
Dále hrozí při anestezii kolaps průdušnice vlivem velkého množství tukové tkáně (hlavně u menších plemen).

Pooperační komplikace – špatné hojení, infekce (opět z důvodu nedostatečného okysličení tkání)

Ztučnění jater - může způsobit dlouhodobě vysoký obsah tuku v krvi (hyperlipidémie) – vede k tukové infiltraci jater

Zvýšené riziko akutní pankreatitidy (zánětu slinivky) u obézních psů

Poruchy reprodukce – převážně u fen (problémové porody)

 

Diagnoza:

Vyloučit metabolická onemocnění (např. hypofunkci štítné žlázy)

 

Řešení:

 

Speciální light krmiva se sníženým obsahem energie nebo speciální veterinární diety určené pro psy s nadváhou či obezitou (optimum bílkovin, více vlákniny, dostatek minerálů a vitamínů)

 

Nejlepší léčba:

Prevence (správné krmení + dostatek pohybu)

 

Autor: MVDr. Karel Míček