Jak a čím krmit psa. Granule versus doma připravovaná strava

Rozhodnutí o tom, zda krmivo pro psa kupovat ve formě granulí nebo stravu připravovat doma zaleží hlavně na tom, zda máte dostatek času a invence nejen na samotnou přípravu a nákup surovin, ale rovněž na získávání informací ohledně psí stravy. Krmení doma připravovanou stravou totiž neznamená, že budete pejskovi pouze vařit maso a těstoviny. Stále více chovatelů se proto přiklání k nákupu granulí pro psy, které obsahují vyvážený obsah všech důležitých látek.

Ani jedna z variant není chybná, pokud zvolíte 1. kvalitní granule pro psy nebo 2. máte dostatek času a znalostí pro přípravu krmení doma.

Kvalita krmiva se odrazí na celkovém zdravotním stavu zvířete, jeho vitalitě, kvalitě srsti a kůže a celkové délce plnohodnotného života.
Jak připravovat krmení pro psa doma.

Pokud se rozhodnete pro přípravu krmení pro psa doma, pak je důležité, aby se strava podobala co nejvíce tomu, co by pes jedl v přírodě. Strava by měla být vyvážená a měla by obsahovat maso, kosti nebo kostní náhražky, zeleninu popřípadě další krmmné příměsi. Pozor! V žádnem případě nestačí, když krmíte psa pouze masem.


1. Maso

Pes je masožravec a tudíž je maso nejdůležitější součástí jídelníčku. Maso obsahuje velké množství fosforu, ale velmi málo vápníku. Je velice důležité, aby byly oba tyto prvky v rovnováze, přesněji řečeno v poměru 1:1,2 (o něco víc vápníku než fosforu). Je tedy nutné dodávat vápník ještě jiným způsobem.

Pozor! Nevyváženost poměru vápníku a fosforu je obzvlášť nebezpečná v období růstu a může mít za následek vady vývoje kostí, což může vyústit až v rachitidu.

Vhodné je maso hovězí, skopové, koňské z divočiny nebo rybí. Maso je bohaté na bílkoviny a je velmi dobře stravitelné. Kuřecí maso obsahuje rovněž bílkoviny, ale obsahuje málo tuku.

Vnitřnosti (játra, srdce, ledviny, slezina, plíce, žaludek) obsahují vitamíny a stopové prvky a měly by tvořit asi kolem 5ti procent masitého podílu ve stravě.

2. Kosti

Kosti obsahují velké množství vápníku a minerální látky. Nejvhodnější jsou telecí nebo skopové syrové masité hrudní kosti.

3. Zelenina

Zelenina obsahuje vitamíny, minerály a stopové prvky, umožňuje lepší trávení, čistí střeva a zabraňuje zácpě.

Vhodné jsou tyto druhy zeleniny: hlávkový salát, rukola,špenát, pampeliškové listy,mladé kopřivy, polníček, řeřicha, květák, celer, pórek. Velmi vhodná je mrkev. Obsahuje betakaroten a vláknunu.

4. Ovoce

Mezi jednotlivými krmeními můžete podávat ovoce


5. Tuky

Tky napomáhají absorbci v tucích rozpostných vitamínů, dodávají energii, mají pozitivní vliv na stav kůže a srsti. Dostatek tuků je obsaženo v mase. Do krmiva můžete přidávat např. bodlákový olej, lososový olej, pupálkový olej.

6. Mléčné výrobky

Kyselé nebo sražené mléko, jogurty nebo kefíry, tvaroh jsou lepší než mléko. Mléko může způsobovat průjmy. Někteří psi moho být na mléko alrgičtí.

7. Sacharidy

K doplnění denní dávky postačí např. plátek staršího chleba, tvaroh s ovesnými vločkami.

8. Doplňková krmiva

Občas je nutné doplnit domácí stravu skládající se z masa, kostí a zeleniny doplňkovými směsmi. Existují přímo směsi vitamínů a minerálů pro psy, kteří jsou krmeni doma připravovanou stravou. Výborným doplňkem je např. Canina Caniletten nebo Aptus Multidog.

Vhodným doplňkem je rovněž lososový olej (obsahuje esenciální mastné kyseliny omega 3 a 6, které mají pozitivní vliv nejen na stav srsti a kůže, ale celkový zdravotní stav pejska).
Doporučit mohu rovněž mořskou řasu, která je bohatá na aminokyseliny, vitamíny, minerály, stopové prvky. Posiluje imunitu.

Pokud nemáte dostatek času na přípravu krmení doma a přesto chcete, aby váš pes dostal kvalitní krmení, pak doporučuji granule Canine Caviar.

Granule Canine Caviar jsou v podstatě maso v sušené formě. Jsou vyrobeny z kvalitních surovin, díky patentované technoligii výroby se při šetrném zpracování neztrácejí důležité zdraví prospěšné látky, jsou vysoce stravitelné (uvádí se kolem 93%). Cena odpovídá kvalitě. Díky holistickému složení granule nejen zasytí, ale mají pozitivní vliv na celkový zdravotní stav psa. Pomáhají při řešení zdravotních problémů, jako jsou nemoci ledvin, jater, srdce, cukrovky, rakoviny nebo vysokého cholesterolu. Rychle uklidňují trávení, redukují škrábání a svědění (což mohu potvrdit).

Zdroj: časopis PETmedia 1/2012