Cushingův syndrom - příznaky, příčiny, léčba

Cushingův syndrom patří mezi jedno z nejčastějších hormonálních onemocnění u psů (dalšími jsou cukrovka neboli diabetes mellitus a poruchy funkce štítné žlázy). Cushingův syndrom postihuje převážně starší psy menších plemen. Predispozice k tomuto onemocnění mají zejména pudl, jezevčík, malý knírač, případně německý boxer nebo labrador. Chovatel si nejprve všimne zvýšeného příjmu vody a vylučování moči a zvětčeného břicha. Typickým znakem je ztráta srsti.

Příčiny

1. Příčinou onemocnění je zvýšené vylučování hormonů – tzv. glukokortikoidů.

2. Dlouhodobé podávání těchto hormonů při léčbě jiných onemocnění, např. alergií.

 

Glukokortikoidy jsou produkovány malou párovou žlázou s vnitřní sekrecí – nadledvinkou. Tyto hormony hrají důležitou roli při zpracování tělních cukrů, tuků a bílkovin, mají významný vliv na imunitní systém a na mnoho dalších složitých tělních pochodů. Jejich nadbytek způsobuje výrazné poškození všech těchto funkcí. Pokud pes není léčen, postupně dochází ke zhoršování celkového zdravotního stavu zvířete až ke smrti.

Důvodem zvýšené produkce hormonů je narušená funkce hypofýzy (část centrální nervové soustavy), která řídí činnost nadledvinek nebo jejich nádorové bujení.

Příznaky

Onemocnění má mnoho klinických příznaků, z nichž nejdůležitější jsou:

- zvýšený příjem tekutin (nad 100 ml/kg/den),

- zvýšené vylučování moči,

- zvětšování břicha

- kožní změny, při nichž dochází ke ztrátě srsti na většině tělního povrchu kromě hlavy, končetin a ocasu, nadměrná pigmentace až zvápenatění zeslabené kůže a tvorboa komedonů (uhříků)

- slabé zadní nohy

- letargie, neochota chodit ven, snížený zájem o okolí.

 

Léčba

Nejprve veterinář provede kompletní vyšetření krve, v němž se projeví typické odchylky. Následné podrobnější krevní testy tuto chorobu potvrdí.

Pokud se Cushingův syndrom potvrdí jsou pacientovi podávány léky s tzv. cytostatickým účinkem, které ničí zbytnělou tkáň nadledvinek a tím pomáhají snižovat hladinu jimi produkovaných hormonů. Tyto léky mají bohužel nežádoucí vedlejší účinky – zvracení, nechutenství, slabost. Pokud je majitel na tyto projevy několikatýdenní léčby připraven a rozhodne se je akceptovat, docházík zlepšení stavu u vysokého počtu pacientů.

Po skončení léčby je třeba pacienta bedlivě sledovat a při návratu klinických příznaků, který je bohužel obvyklý, okamžitě znovu léčbu zahájit. U některých pacientů jetřeba nízké dávky léků podávat doživotně.

Onemocnění je dlouhodobě léčitelné, ale není vyléčitelné.

 

Cushingův syndrom je provázen kožními příznaky, zejména prořídnutím až vypadáváním srsti na hřbetě. Při problémech s kůží a srstí, způsobenými hormonální či metabolickou nerovnováhou nebo alergií pomáhá přípravek Canina Petvital Dermliquid (skin drops). Obsahuje vysoce nenasycené mastné kyseliny (Omega 3 a 6) přírodního původu (olej z pupalky dvouleté a z mořských živočichů - krylu) v ideálním poměru, zinek v organické vazbě a jiné látky k podpoře látkové výměny v kůži při různých kožních poruchách a jimi způsobených velkých ztrátách srsti.