Alergie u psů a koček

Alergie u psů a koček

 

Co je to psí a kočičí alergie?

Zjednodušeně se dá říct, že alergie je přehnaná reakce organismu na něco, co není ve skutečnosti hrozbou. Například arašídy, pyl, prací prášek. Látka, krerá způsobí alergickou reakci je nazývána antigen. Má charakter proteinu. V současné době je častěji používán mírně odlišný termín alergen - látka způsobující alergii mající původ v potravě, nebo okolním vzduchu.

Alergii doprovázejí symptomy, které často vypadají podobně a často mohou být přičítány něčemu jinému. Jedná se o škrábání, okusování a z toho pramenící ušní a kožní infekce, zvracení, průjem, nadýmání a zvýšení množství stolice.

 

alergie u psa a kočky

 

 

Pomůže nám, když si rozdělíme antigeny do 3 kategorií. Je však důležité říci, že zvířata mohou být alergická na antigeny z více kategoriií zárověň. Jedná se tedy o:

- Alergii na složky potravy (bílkoviny, aditiva, konzervanty, barviva, roztoči)

- Alergii na vdechované součásti vzduchu (pyly, částice prachu, lupy ale i cigaretový kouř nebo parfémy)

- Alergii dotekovou, kontaktní (roztoči, blechy, mýdla, vlna, desinfekce)

Zvířecí i lidské alergie se kumulují. To znamená, že například psi alergičtí na hovězí maso budou mít vážnější problémy na jaře, kdy u nich většinou spolupůsobí alrgie na pyl.

Nejčastější příčinou zvířecí alergie jsou blechy, následuje mléko, kuřecí, hovězí, vepřové a jehněčí maso, obilniny, rýže, droždí, vejce, soja, pyl a roztoči.

Alergie způsobuje přehnaně reagující imunitní systém na podněty, na které by reagovat vůbec neměl.

Bílé krvinky reagují na antigen a dochází k rychlému nástupu histaminové reakce. Dochází k rozšíření kapilár a úniku tekutiny z cév. Místo se stává napuchlým, má vyšší teplotu a výrazně svědí.

Alergii lze zatavit oslabením bílých krvinek, nebo vyblokování histaminu. Používaji se různá antihistaminika a steroidy (prednison).

Co je to atopie?

Atopie je vrozená, dědičná porucha imunitního systému, vedoucí alergickým problémům v průběhu života. Může se projevit kdykoli, například přesunem do nevhodného prostředí (vlhko, plísně, pyly).

Asi 10% psů a koček jsou atopici a toto číslo, stejně jako u lidí, neustále roste.

Existuje souvislost mezi atopií a rozvojem astmatu.

Jaké jsou predispozice - kdo dostane alergiii  s větší pravděpodobností?

Mezi plemeny psů je neobvykle zvýšené procento retrívrů a teriérů s vyšší šancí získat alergii. Labrador retrívr, Zlatý retrívr, anglický Setter, irský Setter, Boston teriérů, Cairn teriérů, foxteriér, Sealyham teriéři, skotský teriér, West highland white teriér a Wheaton teriér. Kromě toho Bulldog, boxer, kokršpaněl, Kolie, jezevčíci, Dalmatini, Lhasa Apso, Miniature čivavy jsou více náchylné plemena k alergiím.

Kočky jsou také náchylné k alergiím, ale není zatím jasně určeno, která plemena mají větší predispozici.

Platí také, že alergické reakce se více projevují u mladých psů a psů středního věku než u psů starých. je to pravděpodobně dáno určitou vyčerpaností imunitního systému u starých psů.

 

Pokud má pes alergii na určitou složku potravy, je důležité nahradit běžné krmivo krmivem hypoalergenním. Na trhu dnes existuje velký výběr velmi kvalitních a chutných krmiv jako např. značka Arden Grange nebo First Mate,...atd

Vybírat můžete z celé škály hypoalergenních krmiv.

Pokud se u vašeho psa objevila kožní alergie, pak nahraďte běžný šampon pro psy šamponem hypoalergenním. Existují rovněž různé oleje či koupele které pomáhají udržet alergii pod kontolou a zmírňují svědivost či zarudnutí.

 

Přípravky a krmivo pomáhájící pří alergiích u psa a kočky