Veterinární diety pro psy s potravinovými alergiemi nebo intolerancemi

Stejně jako lidé, i psi mohou mít potravinové alergie nebo intolerance, které mohou vést k řadě nepříjemných a potenciálně zdravotně nebezpečných příznaků. Při podezření na potravinovou alergii nebo intoleranci je důležité se poradit s veterinářem a zjistit, jaký je nejlepší postup.

Příznaky potravinových alergií a intolerance

Příznaky potravinové alergie nebo intolerance u psů mohou zahrnovat:

  1. Průjem a zvracení
  2. Nadýmání a plynatost
  3. Chronické problémy s ušima nebo infekce uší
  4. Svědění, zarudnutí nebo zánět kůže
  5. Lízání nebo kousání tlap
  6. Ztráta chuti k jídlu
  7. Nadměrné olizování a koušení se
  8. Špatný stav srsti

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků u svého psa, je důležité co nejdříve navštívit veterináře.

 

Jak zjistit, zda je pes alergický na některou ze složek potravy

Diagnóza potravinové alergie nebo intolerance obvykle začíná vylučovací dietou. To znamená, že pes je krmen dietou s omezenými složkami, které neobsahuje žádné z běžných alergenů. Pokud se příznaky zlepší, pak je možné, že pes má alergii nebo intoleranci na některou ze složek původní diety. Dále to dá také zjistit z krve psa. Veterinář provede diagnostiku a dstanete seznam alergenů, kterýn je pak potřeba se vyhnout. Pokud se pes alrgický např. na kuřecí bílkovinu, pak vybíráte takové krmivo, které kuřecí protein neobsahuje. To stejné platí o obilovinách atd.

 

Jak řešit potravinové alergie a intolerance

Nejlepším způsobem léčby potravinových alergií a intolerance je prevence - tedy vyhnout se potravinám, které způsobují příznaky. K tomu je nejčastěji využíváno hypoalergenní krmivo. Veterinární diety pro psy s potravinovými alergiemi nebo intolerancemi jsou speciálně navrženy tak, aby minimalizovaly riziko alergických reakcí. Značky jako Royal Canin Veterinary Diet, Hill's Prescription Diet, Trovet, Brit VD, Vet Expert VD a Vet Life VD nabízejí širokou škálu hypoalergenních diet pro psy.

Důležité je pamatovat na to, že každý pes je jedinečný a to, co funguje pro jednoho psa, nemusí nutně fungovat pro druhého. Proto je důležité pečlivě sledovat reakci vašeho psa na jakékoliv změny v jeho stravě a konzultovat se svým veterinářem při jakýchkoliv obavách nebo otázkách.

Pokud se příznaky vašeho psa nezlepšují i přes dietní změny, je důležité další konzultace s veterinářem. Existují další možné příčiny těchto příznaků, jako jsou parazitární infekce, bakteriální nebo virové infekce, nebo jiná zdravotní stav, který by mohl vyžadovat další léčbu.

Je také možné, že pes může vyvíjet alergie na nové složky v jeho dietě v průběhu času, takže i když se příznaky zlepšily po změně diety, mohou se opět objevit. Pokud se to stane, je důležité se opět poradit s vaším veterinářem.

V každém případě, správná strava může hrát klíčovou roli v zdraví a pohodě vašeho psa. Pokud máte podezření, že váš pes může trpět potravinovou alergií nebo intolerancí, je důležité jednat rychle a konzultovat se svým veterinářem, abyste mohli najít nejlepší řešení pro vašeho čtyřnohého přítele.

Zde najdete výběr těchto krmiv: Veterinární diety pro psy s potravinovými alergiemi nebo intolerancemi