Vše co byste měli vědět o EPI u psů

Co je EPI?

EPI je zkratka z anglického Exocrine Pancreatic Insufficiency (exokrinní pankreatická nedostatečnost). Exokrinní systém je systém, který má co do činění s tělesnými enzymy. Slinivka břišní je důležitou součástí trávicího systému a také důležitou součástí exokrinního a endokrinního systému.

Slinivka břišní je orgán, který se nachází v pravé části břicha v blízkosti žaludku vašeho psa. Slinivka břišní má dvě části - exokrinní a endokrinní. Endokrinní slinivka břišní uvolňuje hormon inzulín, který reguluje hladinu cukru v krvi. Exokrinní pankreas uvolňuje enzymy, které jsou zodpovědné za trávení potravy, zejména makroživin, bílkovin.

U osob trpících EPI není slinivka břišní schopna produkovat dostatek těchto enzymů, což vede k velké podvýživě, pokud není denně léčena.

 

Příznaky EPI

S exokrinní pankreatickou nedostatečností je spojena řada příznaků. Mnohé z těchto příznaků jsou běžnými příznaky jiných zdravotních stavů, což činí diagnostiku EPI poměrně složitou, ale příznaky mohou být závažné a v některých případech i život ohrožující. Zde jsou některé z hlavních příznaků, které můžete u psa trpícího EPI očekávat:

  • Rychlý úbytek hmotnosti
  • Neschopnost přibírat na váze
  • Nenasytná chuť k jídlu
  • Chronický průjem
  • Hlen ve stolici
  • Zvracení
  • Letargie/únava

Pokud se u vašeho psa vyskytnou některé z těchto příznaků, je nesmírně důležité, aby vašeho psa vyšetřil veterinární lékař, protože stav psů s EPI se může velmi rychle zhoršovat.

 

Diagnostika EPI

Exokrinní pankreatická nedostatečnost se zřídkakdy rutinně vyšetřuje při prvních příznacích a pravidelně se chybně diagnostikuje. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně vzácné onemocnění, o kterém se v rámci základní veterinární kvalifikace učí jen málo, musí majitelé psů, kteří mají podezření na toto onemocnění, často při první konzultaci výslovně požádat o vyšetření na EPI.

Jak se tedy EPI diagnostikuje?

U psů s podezřením na EPI se provádějí dva testy. Test krve nalačno a test trusu.

 

Příčiny EPI

EPI může mít různé příčiny - může být vrozená (přítomná od narození), dědičná (geneticky zděděná) nebo získaná (v důsledku úrazu nebo nemoci).

Vrozené a dědičné příčiny se vysvětlují samy - je důležité, aby štěňata pocházela ze zdravotně testovaných chovných párů, u kterých se EPI v přímé nebo širší genetické linii nevyskytla.

Stejně jako u mnoha jiných onemocnění, existují plemena, která jsou k EPI geneticky predisponována, např:

  • West highland white teriéři
  • Němečtí ovčáci
  • Akity
  • Border kolie
  • Knírači miniaturní
  • Pembroke Welsh Corgis
  • Cardigan Welsh Corgis
  • Australští ovčáci
  • Shetlandští ovčáci
  • Cairn teriéři
  • Francouzští buldočci
  • Australští honiči
  • Kavalír King Charles španěl

 

EPI může být důsledkem poškození slinivky břišní po chronické pankreatitidě.

Diabetes mellitus se v některých studiích ukázal jako potenciální cesta ke vzniku EPI, a to jako sekundární stav. Studie u lidí jsou poměrně průkazné a u psů je třeba provést další studie, aby se zjistilo, zda se jedná o jednoznačnou souvislost, ale dosavadní důkazy svědčí pro to, že EPI je sekundárním onemocněním Diabetes Mellitus i u psů!

Další z častějších příčin EPI jako sekundárního onemocnění je rakovina slinivky.

 

Dieta

 

Pokud byla u vašeho psa diagnostikována EPI, je velmi důležité, abyste úzce spolupracovali se svým veterinárním lékařem. EPI není vyléčitelné onemocnění a vyžaduje každodenní podávání enzymů po celý život. Bez vhodné léčby se může život vašeho psa drasticky zkrátit, protože jedinci s nediagnostikovanou a neléčenou EPI mohou v podstatě zemřít hlady, protože jejich tělo je silně podvyživené.

Výsledky různých testů do značné míry určí, které doplňky stravy jsou nutné, ale bez ohledu na výsledky vyžadují ti, u nichž byla diagnostikována EPI, určité změny hlavní stravy. Měli by být krmeni lehce stravitelnou stravou s nízkým obsahem tuku. Z klinického hlediska se obecně jedná o stravu, která obsahuje 10-15 % tuku v sušině.

Vhodná může být např. veterinární dieta Royal Canin Gastrointestinal, Royal Canin Gastrointestinal Low Fat, Royal Canin Gastrointestinal Moderate Calorie. (všechny kromě Gastrointestinal High Fibre!!!). Doporučuji konzultaci s vašim veterinářem.



Váš pes s EPI bude potřebovat pankreatické enzymy, které vám doporučí a předepíše váš veterinární lékař např. LYPEX. Na trhu existuje řada pankreatických enzymů vhodných pro psy s EPI. Ty jsou vedle výše zmíněných změn ve stravě velmi důležité.

Pokud krevní testy vašeho psa prokáží nedostatek vitaminu B12, bude s největší pravděpodobností vyžadovat doplněk vitaminu B12 v rámci denního doplňkového režimu. Váš veterinář vám bude moci doporučit některé doplňky stravy s vitaminem B12, například velmi oblíbený doplněk stravy Cobalaplex od společnosti Protexin.

Pokud má váš pes podle výsledků krevních testů vysokou hladinu folátů, pravděpodobně trpí SIBO - bakteriálním přerůstáním tenkého střeva, na které mu váš veterinární lékař může předepsat specifická antibiotika.

 

 

ZDROJ

https://mypetnutritionist.com/post/all-you-need-to-know-about-exocrine-pancreatic-insufficiency/