Jak krmit psa - Obecné zásady krmení psů

(Zdroj: Veterinární klinika BONAVET, Mladá Boleslav)

Jak krmit psa? Správná výživa hraje významnou roli při prevenci mnoha onemocnění. Ne každý způsob krmení je však vhodný a zdraví prospěšný.

Chyby ve výživě mohou způsobit závažné a nevratné změny v organismu.

 

Nároky na přísun živin a jejich formu jsou rozdílné u štěňat, mladých psů, dospělých, psů v zátěži, seniorů. Stejně tak velikostní rozdíly plemen vyžadují odlišný přístup ke krmení.

Krmit psa je možné domácí vařenou stravou, granulemi nebo konzervami.

- Domácí strava
Starý způsob krmení typu "maso a něco k tomu" je dosti problematický, neboť laik nemá téměř šanci v domácích podmínkách sestavit vyváženou a plnohodnotnou krmnou dávku tak, aby něco nescházelo, nebo něco nepřebývalo. Navíc je tento způsob velmi náročný na čas chovatele.

- Komerční strava - granule a konzervy
Dnes je na trhu obrovské množství značek krmiv, rozdíly v jejich ceně (i kvalitě) jsou velmi výrazné. Často platí, že komerčně úspěšné levné granule jsou nevhodné a se zdravou výživou nemají nic společného. U granulí většinou cena odpovídá kvalitě.

Výhodou tohoto typu krmení je optimální vyváženost všech složek, dále pro chovatele odpadá námaha a čas na přípravu krmné dávky, kromě dostatku čerstvé vody není nutné (a ani vhodné) cokoliv ke kvalitním granulím přidávat. Nevýhodou konzerv oproti granulím je jejich finanční náročnost. Zejména u velkých a obřích plemen je vhodné zkrmovat granule aspoň ve dvou dílčích dávkách v průběhu dne.

- Granule a maso dohromady
Mnoho chovatelů ke granulím přidává "na přilepšenou" maso či vitamíny a minerální doplňky. Zpracovávání masa a koncentrovaného krmiva (granulí) v zažívacím systému psa je odlišné. Je potřeba si uvědomit, že střídání nebo vzájemné mísení těchto krmiv může narušovat trávicí procesy. Tyto způsoby krmení lze považovat za nevhodné. Jakýmkoliv přídavkem ke kvalitním granulím navíc narušíme jejich vyváženost a tím ztratíme to, v čem jsou granule jedinečné. Pes by měl být krmen vyváženou monodietou a pokud možno ji neměnit.

Zdroj: Obecné zásady krmení psů