Inteligence psů - Záleží na inteligenci?

Možná nevíte, že inteligence u psů se dá měřit stejně tak jako u lidí. Existuje několik aspektů lidské inteligence - verbální schopnosti, numerické schopnosti, logické myšlení, paměť atd. Také inteligence psů se dá rozdělit do několika kategorií. Hlavní z nich jsou tři…
1. Instinktivní inteligence - je u každého psa individuální a dá se změřit psími IQ testy. Vztahuje se k instinktům, které jsou vlastní danému plemeni. Některým psů například instinkt velí chránit nebo střežit majetek svého pána, jiným zase pást ovce. Někteří byli šlechtěni, aby dokázali přinášet nebo plašit zvěř, dalším je vlastní pronásledování nebo stopování. Dokonce se říká, že společenští psi vnímají citlivěji lidské emoce a lépe čtou signály v lidské smečce. Ať už je tomu skutečně tak, nebo ne, pravdou zůstává, že každý pes má svou vlastní instinktivní inteligenci, kterou byste neměli porovnávat s jinými plemeny, neboť jejich vrozené schopnosti a intelekt se příliš liší.


2. Adaptivní inteligence - schopnost učit se novým věcem a řešit problémy. Je u každého psa individuální a dá se změřit psími IQ testy. Adaptabilní inteligence ovlivňuje to, co se pes dokáže naučit sám. Zahrnuje jeho instinkty zajišťující přežití, schopnost adaptovat se na prostředí, učit se prostřednictvím zkušeností, řešit nové problémy, čelit nebezpečí apod. Adaptabilní inteligence se může u jednotlivých psů téhož plemene značně lišit. Zatímco všichni maďarští ohaři mají stejnou instinktivní inteligenci, jejich adaptabilní inteligence je velmi rozdílná - někdy i velmi výrazně. Rozdíly v adaptabilní inteligenci mezi psy téhož plemene lze měřit pomocí vhodných testů


3. Pracovní inteligence/poslušnost - je závislá na rase psa. Někdy se jí říká též sociální inteligence. Je to schopnost psů vnímat pokyny a příkazy člověka a reagovat na ně. Jde o schopnost naučenou, která může být u každého jedince jiná.
Ve své knize Inteligence psů z r. 1994 uvedl dr. Stanley Coren (autor bestsellerů, psycholog a světoznámý odborník na chování psů) seznam plemen seřazených podle sociální inteligence (projevuje se schopností plnit úkoly) - tedy podle toho, jak jsou tito psi schopni učit se od člověka. Pořadí plemen podle dr. Corena najdete níže:


1. Border kolie
2. Pudl
3. Německý ovčák
4. Zlatý retrívr
5. Dobrman
6. Šeltie
7. Labradorský retrívr
8. Papillon
9. Rotvajler
10. Australský honácký pes
11. Velškorgi Pembroke
12. Malý knírač
13. Anglický špringršpaněl
14. Belgický ovčák - tervueren
15. Šiperka, Belgický ovčák groenendael
16. Kolie, Keeshond
17. Německý krátkosrstý ohař
18. Anglický kokršpaněl, Střední knírač
19. Bretaňský španěl
20. Americký kokršpaněl
21. Výmarský ohař
22. Bernský salašnický pes, belgický ovčák malinois
23. Trpasličí špic
24. Irský vodní španěl
25. Maďarský ohař
26. Velškorgi cardigan
27. Puli, Jorkšírský teriér, Chesapeake Bay retrívr
28. Velký knírač
29. Erdelteriér, Flanderský bouvier
30. Border teriér, Briard
31. Velššpringršpaněl
32. Manchesterský teriér
33. Samojed
34. Novofundlandský pes, Australský teriér, Americký stafordšírský teriér, Gordon setr, Bearded kolie
35. Kernteriér, Kerry blue teriér, Irský setr
36. Norský losí pes
37. Dalmatin
38. Irish soft coated wheaten teriér, Bedlington teriér, Foxteriér
39. Curly coated retrívr, Irský vlkodav
40. Čuvač, Australský ovčák
41. Saluki, Finský špic
42. Kavalír King Charles španěl, Coonhound, Americký vodní španěl
43. Sibiřský husky, Bišonek
44. Tibetský španěl, Foxhound,
45. West highland white teriér, Skotský jelení pes
46. Jezevšík, Stafordšírský bulteriér
47. Aljašský malamut
48. Vipet, šarpej
49. Rhodéský ridgeback
50. Velšteriér, Irský teriér
51. Bostonský teriér, Akita inu
52. Norfolský teriér, Sealyhamský teriér
53. Mops
54. Francouzský buldoček
55. Griffonek, Maltézský pinč
56. Italský chrtík
57. Čínský chocholatý pes
58. Dandie dinmont teriér, malý hrubosrstý vendézský baset, Tibetský teriér, Japan chin, Lakeland teriér
59. Staroanglický ovčák
60. Pyrenejský horský pes, Skotský teriér, Bernardýn
61. Bulteriér
62. Čivava
63. Lahasa apso
64. Bulmastif
65. Shi-tzu
66. Baset
67. Mastif, Bígl
68. Pekinéz
69. Bloodhound
70. Barzoj
71. Čau-čau
72. Buldok
73. Basenji
74. Afgánský chrt


Záleží na inteligenci?


Pokud jste v seznamu nenašli plemeno, které máte doma, nebo se rozčilujete, že váš Beník je tedy rozhodně chytřejší, než ukazuje žebříček, zadržte. Odhaduje se, že je na světě více než 400 různých plemen, takže tato inteligenční stupnice rozhodně není kompletní. A neberte ji zase tak vážně. Psí plemena bývají řazena podle toho, co se dokážou naučit od člověka. To je však jen jedna složka jejich inteligence! Každý pes má také inteligenci založenou na instinktech (vrozenou) a na schopnosti adaptace (co se dokáže naučit sám). Tyto složky ovlivňují chování psů stejně jako roli, kterou jednotlivá plemena hrají v soužití s lidmi. Ani fakt, že se vaše oblíbené plemeno při měření schopností učit se od lidí umístilo na posledních příčkách, by jej nemělo vylučovat při výběru vhodného rodinného společníka. Někteří psi jsou prostě vynikající jako lovečtí, jiní jako pracovní a z dalších zase mohou být oddaní domácí mazlíčci. Nezapomínejte ani na to, že chytrý pes může vyžadovat náročnější výcvik, pokud se má naučit přijatelnému chování a základní ovladatelnosti pro pohodové společné soužití s člověkem.


Například nejchytřejší border kolie je rozená "workoholička", která potřebuje denně psychicky i fyzicky unavit, takže pořizovat si jen jako chytrého mazlíka na gauč by bylo opravdu pošetilé! A především - borderka potřebuji ke svému životu práci, jinak nebude šťastná…
Osobně mě na žebříčku zarazila ještě to, že mezi prvními patnácti není belgický ovčák malinois - plemeno, které je velmi často srovnáváno s kvalitami německého ovčáka (a pro mnohé svými vlastnostmi německého ovčáka dokonce převyšuje).
Někdo má dokonce teorii, že nejinteligentnější jsou takoví psi, kteří nemají potřebu poslouchat člověka a řídí se vlastním úsudkem… To už je věc názoru :-) Pravdou však zůstává, že velmi záleží i na konkrétním jedinci. I mezi žebříčkově nejchytřejšími plemeny se najdou méně chápaví jedinci, stejně tak mezi plemeny poslední desítky se klidně může objevit psí génius.
Zdroj: Úžasní psi, fakta a zajímavosti, O´Meara Ryan, Metafora

www.vseprozvire.cz