Čím se řídit při výběru krmiva pro psy

Kvalitní krmivo pro psy nepozáte podle krásného obalu třeba i s nápisem "superprémiové" ani podle ceny ba ani podle toho, že vašemu pejskovi nejvíce chutná. Chutnost může být podpořena umělými dochucovadly a solí, které psům škodí. Zařazení do krmiv prémiových či těch lepších superprémiových si dělají sami výrobci a vyšší cena nemusí vždy odpovídat vyšší kvalitě. Podle čeho se tedy při výběru krmiva řídit? Na každém obalu musí být uvedeno složení a to je to, co by vás mělo zajímat.

1. Bílkoviny

Nejdůležitějšími složkami v krmivu, které vás budou zajímat,  jsou bílkoviny a tuky.  Je důležité vědět, kolik váš pes zhruba bílkovin potřebuje. Liší se to nejen podle věku, ale také podle velikosti plemene.

- štěně velkých a obřích plemen 30-36%,
- štěně malého plemene 28-32%,
- štěňata středních plemen okolo 32%.

- dospělí psi velkých plemen max.26%
- dospělí psi malých plemen max. 27%,
- střední psi 26-27%


Bílkoviny živočišné versus rostlinné


Důkladně prostudujte původ bílkovin. Pozor, jelikož je pes masožravec, rostlinné bílkoviny pro něj nemají ani zdaleka takový přínos, jako bílkoviny živočišné. Navíc se mnohem složitěji tráví.


U každého krmiva ( mimo receptur s brambory jako jediným zdrojem škrobů ) musí být na prvním místě uvedena bílkovina. Tedy např. čerstvé hovězí maso, kuřecí moučka, sušené maso a pod.

Pozor,  je- li na prvním místě čerstvé maso, musíte vždy ve složení najít ještě masovou moučku a další druhy masa. Zpracované čerstvé maso totiž obsahuje vodu a může to být proto zavádějící. 

Požadujte min. 20g sušeného (100 g čerstvého) masa na 100g krmiva. Živočišné bílkoviny musí představovat min. 50 % ze všech obsažených bílkovin.
Nedoporučuji krmivo, kde jsou zdrojem živočišných bílkovin uvedeny vedlejší masné produkty - peří, vnitřnosti, krev, zobáky a pod.


Někteří psi mohou být alergičtí na některé zdroje bílkovin. Projevuje se to svědivostí kůže nebo třeba zažívacími problémy (průjem, zvracení). Nejčastěji bývají psi přecitlivělí = alergičtí na kuřecí nebo hovězí bílkovinu (Chicken, Beef). Naopak najšetrnější je jehněčí (Lamb). Z tohoto důvodu, krmiva označena jako hypoalergenní, obsahují pouze jeden zdroj bílkovin a uhlohydrátů.

2. Škroby (nejčastěji rýže, brambory, obiloviny)

Nejkvalitnějšími a nejlépe stravitelnými a využitelnými jsou dle pořadí tyto suroviny:
tapioka
brambory
proso
amaranth
rýže
oves
ječmen
kukuřice
pšenice

Čím méně škrobů, tím lépe. Nejlepší krmiva neobsahují žádné nebo max. 30%. Hodnota 30-50% je průměr, vhodný pouze pro psy bez zdravotních potíží. Má-li krmivo více jak 50% škrobů je pro psa zcela devastující.

Podrobnější informace najdete v článku: Obiloviny v krmivech pro psy ANO či NE


3. Tuky

Není tuk jako tuk. Krmivo může obsahovat živočišný tuk (rybí, kuřecí,..) a nebo oleje. Pokud krmivo obsahuje tuk a živočišný olej ( např. lososový), je to vynikající. Bude-li však obsahovat nedej bože snad dokonce jen olej rostlinný, rychle pryč! Rostlinné oleje obsahují omega kyseliny pro většinu psů ve zcela neaktivní formě.


Čemu se vyhnout

Vyhněte se krmivům, která mají ve složení:
 
- sóju
- bílkovinné hydrolyzáty a koncentráty
- vedlejší živočišné produkty
- řepku (neplést s řepou)
- doplňkové látky povolené EU
- krmivo s obsahem pouze čerstvého masa (při zpracování)

 
Majitele štěňat a psů velkých a obřích plemen nebo psů mající problémy s klouby obvykle zajímá, zda jsou v krmivu obsažena chondroprotektiva - chondroitin nebo glukosamin sulfát. Určitě to není na škodu, ale mnohem účinnější je dodávat kloubní výživu přímo a nespoléhat se na minimální obsah chondroprotektiv v granulích.



 

Související články:

Granule pro psy Marp

Canine Caviar, First Mate, Artemis Fresh Mix opět mezi nejlepšími krmivy