Strach a stres u psa a jeho zklidnění
Strach ze samoty neboli separační anxieta u psa
U některých psů vyvolává samota pocit nejistoty a strachu.Po tu dobu, kdy je sám doma, vyjadřuje svoji nespokojenost s danou situací různými aktitivitami, kterými chce majiteli naznačit, že se děje něco, na co nebyl připravený a naučený.
Příznaky
Nejčastějšími příznaky úzkosti po dobu, kdy je pejsek sám, je nadměrné špinění v bytě i přesto, že pejsek byl naučený na pravidelný režim a vykonávání potřeby mimo domov.Dalšími příznaky jsou hlasité projevy, kdy pejsek vytrvale kňučí, štěká, vyje a nebo si čas vyplňuje různými aktivitami, jako je ohryzávání nábytku, okusování volně položených předmětů v bytě (bačkory, oděvy, koberce, sedačka...), dalším častým projevem je škrábání na dveře.
Co dělat?
- Doba odloučení by se měla prodlužovat postupně, na začátku nechávejte pejska samotného 30 minut, postupně tuto dobu prodlužujte.
- Oddělte místo, kde není nic, co by mohl pes zničit, nechejte mu jen místo na spaní a dočasný prostor na toaletu.
- Odejděte bez velkého rozruchu a loučení, nemazlete se se psem a ani mu nevěnujte přílišnou pozornost. Při návratu pozdravte stručně psa bez přílišného povyku. Když se utiší, odměňte psa za dobré chování. Netrestejte ho, pokud byl neposlušný ve vaší nepřítomnosti, protože to stejně nepochopí.
Strach z ohňostrojů, bouřek
Psi reagují na náhlé a silné zvuky ohňostrojů a bouřek různě. Jsou i takoví, kteří nereagují vůbec. Často se ale bojí, třesou, slintají, anebo se skrývají pod nábytek či auta a nevylezou dokud zvuky nezmizí. Jiní zase štěkají, kňučí a zoufale hledají majitele. Někteří se zase snaží utéct a aby toho dosáhli, ničí nábytek a dveře. Bohužel, jsou i psi kterým se to podaří a nikdy víc se už domů nevrátí.
Typické symptomy způsobené stresem a strachem u psa jsou:
- Snížená chuť ke hře a objevování
- Zvýšená nebo snížená interakce s člověkem nebo jinými zvířaty
- Neklid, nervozita
- Drbání
- Ničení domácnosti
- Změněné chování při krmení (zvýšený příjem potravy nebo naopak ztráta chuti k jídlu)
- Slinění
- Zvracení
- Nežádoucí močení nebo kálení
- Poruchy spánku
- Nadměrné čištění srsti.
- Ohryzávání drápů, pacek nebo ocasu.
- Rozšířené zorničky.
- Nadměrné štěkání, vrčení nebo vytí.
- Zvýšený výskyt chování souvisejícího se strachem, snaha utéct a podřízené chování.
- Kousání způsobené strachem.
- Snížená přítulnost.
- Povislé uši a ocas.
Zklidnění psa pomocí D.A.P.®
D.A.P.® je analog přirozeného uklidňujícího feromonu kojících fen.
D.A.P.® zabezpečí pocit jistoty, bezpečí a klidu pro Vašeho pejska.
„Uklidňující feromony“
Psi komunikují mezi sebou nejen čichem, sluchem a zrakem, ale i feromony . Feromony jsou chemické látky zabezpečující výměnu informací mezi členy téhož druhu. Tukové žlázy v oblasti mezi mléčnými žlázami kojících fenek produkují feromony, které zabezpečují vytvoření pouta mezi matkou a štěnětem a vyvolávají pocit bezpečí a klidu.
Dokonce i bázlivé štěně je spokojené, a přes všechno neznámé, které ho obklopuje, se cítí bezpečně, dokonce je připravené objevovat neznámý svět a reaguje typicky pro svůj druh. Výzkumy ukázaly, že tyto vlastnosti přetrvávají až do dospělosti. Zdá se, že formují emocionální stav a sociální interakce během celého života psů.
Bezpečnost
Tyto druhově specifické vlastnosti feromonů se díky nejnovějším vědeckým poznatkům a technologiím využívají k modernímu a bezpečnému ovlivňování chovaných zvířat ať již ve volné přírodě či chováných v domácnostech.
Způsoby ovlivňování chování zvířat využívají druhové specifity a zabezpečují vysokou bezpečnost díky tomu, že se jedná o tělu vlastní látky.
Více informací o tomto produktu naleznete zde:D.A.P.®
Zdroj: Vet Feromony.cz