Jak odnaučit psa táhnout na vodítku pomocí klikru, ohlávky nebo tradiční metody výcviku
Nejprodávanější
Naučit psa chodit správně a netáhnout na vodítku a nesmýkat se svým páníčem je základ, který by měl zvládnout každý pes, stejně tak jako přivolání, chůzi u nohy a několi základních povelů jako je sedni, lehni a zůstaň. Je čistě na vás zdali se rozhodnete pro tradiční metody výcviku nebo pro tzv. pozitivní motivaci.
1. Tradiční způsob výchovy
Upozorňujete psa na to co dělá špatně.
Jakmile napne vodítko a táhne, máte tři možnosti:
1. Zastavíte se a čekáte, než se pejsek vrátí k noze.
Hned pak ho hodně pochválíte a dáte pamlsek a jdete zase dál.
2. Bez varování se otočíte a půjdete na opačnou stranu.
V okamžiku kdy se pejsek zase přiřadí k vaší noze, pochválíte, dáte mu pamlsek a jdete zase dál.
3. Rychle škubnete vodítkem
Vodítko musíte nejdřív povolit a pak škubnout. S nataženým vodítkem škubnout nemůžete. Dejte si také pozor, abyste s vodítkem netahali, ale opravdu škubli. Také musíte mít dobrý cit pro to, kdy je to pro pejska jen nepříjemné a kdy už mu můžete způsobit bolest nebo ještě hůř, nějaké poranění.
Tady dáváte pamlsky a chválíte ze začátku třeba každý třetí krok, později pochopitelně pamlsky a pochvaly redukujete.
2. Pozitivní způsob výchovy pomocí klikru – učíme psa chodit na volném vodítku
Používání klikru je vhodným a zábavným způsobem výcviku.
Díky kliknutí se učíme přesně zachytit okamžik, kdy pes dělá něco správně, a snažíme se ho dostat do takové situace, aby vykonal požadovaný cvik tak, jak žádáme. Výcvik je tak vždy zaměřen na pozitivní zkušenost a radost z provedení cviku bez působení nadměrného stresu.
Klikr samotný je pomůckou, která nám umožní pomocí zřetelného zvuku „KLIK“ přesně označit správné chování psa.
Při tradičním výcviku máme ve zvyku označovat spíše chvíle, kdy pes udělá chybu. Stavíme ho do takových situací, kdy pravděpodobně selže, abychom ho mohli „opravit“.
- Pes natáhne vodítko a vy se okamžitě zastavíte.
- Otočí-li se na vás a povolí vodítko nebo udělá pár kroků zpět, klik a odměna!
3. Ohlávka proti táhnutí
Ohlávka znemožňuje psovi tahat na vodítku
Ohlávky skvěle řeší problém přílišného stahování krku u temperamentních nebo problémových psů, kteří „táhnou“ za vodítko. Mnozí majitelé takových psů řeší situaci ostnatým nebo stahovacím obojkem.
Při použití ohlávky stačí skutečně jemné zatahání, aby pes zaregistroval Váš povel, změnu směru chůze apod. Ohlávky jsou také ideální pro snadné a bezpečné vedení psa vedle dětského kočárku – nebo podél invalidního vozíku.
- Při nevhodném chování pejska zatáhnete vodítkem, které je připnuté na ohlávce.
- V tu chvíli nosní popruhy pomocí průvlakového kroužku pejskovi stáhnou čelist, což je pro pejska podřizovací podnět a zároveň mu otočí hlavu směrem k vám.
- Tohle je vhodná chvíle pro vyslovení povelu či zákazu. Tím pejska donutíte dívat se vám do očí a proto je povel či zákaz účinnější, než kdyby vás pejsek nevnímal.
Na závěr
Je velmi důležité, abyste zvolili tu spávnou odměnu, něco velice chutného, ale malého. Nám se osvědčily Brit Care Lets Bite pochoutky nakrájené na malé kousy. Můžete použít tytéž pochoutky určeny pro kočky. Je to totéž jen jsou již nakrájené na malé kousky, takže je můžete ihned použít. Vynikajíci a pro výcvik ideální jsou rovněž Fish4Dog Superstars. Můžete rovněž použít kvalitní granule pro kočky.
Odnaučit psa táhnout na vodítku není nemožné, ale vyžaduje to vaši trpělivost.