Jak se zbavit blech - Správný postup, prevence, doporučení
Nejprodávanější
Objevili jste u vašeho psa blechy a nevíte jak se jich zbavit? Který antiparazitní přípravek použít? Je vhodný obojek proti blechám? Mohou se blechy vyskytovat v prostředí? A jak se zbavit blech v domácnosti? Na co si dát pozor u štěňat? S blechami se dozajista u svého psa setká každý chovatel. Napadení blechami není nic neobvyklého. Díky ne příliš dobré informovanosti o tomto problému mají mnozí chovatelé, kteří na svém psovi blechu objeví, pocit "nečistoty" a určitého "poklesku" v očích jiných pejskařů a kolegů chovatelů.
Jak se zbavit blech
Jednotlivé kroky je nutno postupně všechny provést a žádnou fázi "protibleší války" nevynechat. Správný postup v jednotlivých krocích je následující:
1. Zjistit, zda je zvíře zablešené, je poměrně jednoduché. Buď při pečlivém probírání kožichu "proti srsti" narazíme na živé, velmi rychle se v srsti pohybující blechy, nebo v chlupech hledáme bleší trus (vypadá jako maková zrna). Nejvíce blech "bydlí" v srsti na zádech a hlavě v místech, kde se zvíře nemůže snadno drbat a vykusovat. Při podezření na nález blešího trusu použijeme kousek navlhčené buničité vaty (tzn. toaletní papír, papírový kapesníček atd.), "maková zrnka" na něj položíme a prstem rozetřeme. Jelikož trus blech obsahuje velké množství nestrávené sražené krve hostitele, začne se v případě blešího trusu na bílé mokré vatě kolem zrnka tvořit hnědočervené zbarvení ze zbytků krevního barviva nasáté krve. Tento jednoduchý pokus je jednoznačným důkazem zablešení.
2. Rychle zlikvidovat dospělé parazity a jejich vývojová stadia na zvířeti lze koupelí, zásypem nebo postřikem - Frontline nebo Arpalit sprej, antiparazitní šampon.
U štěňat jsou doporučovány výrobky řady Frontline®, Bolfo®. Obojky proti blechám nejsou pro rychlou, účinnou a okamžitou likvidaci parazitů na zvířeti vhodné. Pro problematický způsob optimálního dávkování nejsou u štěňat doporučovány mechanické spraye s vyjímkou výrobku Frontline®.
Z celkového srovnání vycházejícího pouze z údajů poskytovaných samotnými výrobci jsou pro mláďata do 3 měsíců věku všechny aplikace řady Frontline® jediným (garantováno výrobcem) bezrizikově použitelným preparátem. Řadu Bolfo® lze taktéž v této kategorii s úspěchem a bez obav použít, ale výrobce to v příbalových letácích výslovně neuvádí. Rozhodnutí je vždy na chovateli, eventuelně na veterinárním lékaři.
Pro štěňata starší 3 měsíců je volba dalších vhodných preparátů širší. Totéž platí i o březích a kojících fenách, zvířatech starých a nemocných.
Pro dospělé a zdravé psy je škála preparátů velmi pestrá. Záleží na vlastní zkušenosti chovatele či na doporučení, který prostředek zvolí. Vždy však musíme v příbalovém letáku (návodu) k výrobku bedlivě prostudovat věková, zdravotní a jiná omezení (tzv. kontraindikace) pro jeho použitelnost.
3. Se zablešením souvisí i další méně známý parazitární problém. Dospělá blecha bývá (ne vždy) mezihostitelem vývojového stadia tasemnice psí (lat.Dipilidium caninum) a u psa, pozře-li při vykusování srsti takto nakaženou blechu, se později vyvine dospělá tasemnice, která zvíře dále zdravotně trápí. Při infestaci psa blechami by měl majitel vždy s veterinárním lékařem konzultovat vhodnost a možnosti odčervení.
4. Likvidace dospělých blech, kukel a vajíček z prostředí kde pes žije, je naprosto nezbytnou součástí "protibleší války". Lze jí provést chemicky, tzn. cestou přímé likvidace parazitů a jejich vývojových stádií, postřikem nebo vytřením prostředí vhodným preparátem. Antiparazitární spreje - Frontline nebo Arpalit atd.
5. Prevence. V dlouhodobé strategii ochrany proti blechám jednoznačně vedou kvalitní obojky proti blechám Foresto, Kiltix, celý program Frontline ,Advetage, Scalibor atd.
Velmi moderní aplikační formou jsou tzv. spot on (Frontline® a Adventage®). Jedná se o malé pipety (trubičky), které se jednorázově, vždy vázány na konkrétní váhovou kategorii, vyprázdní psovi mezi chlupy na kůži kohoutku. Velmi zjednodušeně řečeno dojde poté k efektu "kaňky na pijáku" a účinná chemikálie se sama rozvrství po celém těle psa. Po zhruba 48 hodinách lze zvíře běžně koupat (může i zmoknout) aniž by se účinek látky výrazně snížil. Výhodou spot on aplikace je rychlost, 100% využití obsahu preparátu a pohodlnost použití např. u neklidných a agresivních zvířat.
Ve strategii protibleší války platí několik zlatých pravidel:
- neexistuje nejlepší preparát, existují však velmi špatné výrobky
- požádat o radu u veterinárního lékaře se vždy vyplatí
- kupovat zásadně značkové výrobky od renomovaných firem a nešetřit, cena je přímo úměrná kvalitě
- doba účinku uvedená na značkových preparátech platí pouze při správném způsobu použití
- respektovat doporučení výrobce, po jaké době výrobek vyměnit či provést další aplikaci
A ještě jedna důležitá poznámka. Nikdy neaplikujte kočkám antiparazitní přípravky, které jsou určeny psům. Můžete je zabít.
Zdroj: Blechy, blechy, blechy.......aneb, co s nimi
MVDr. Michal Čáp