Jak se zbavit blech - Správný postup, prevence, doporučení

Nejprodávanější

34 položek celkem
Advantix Spot On pro psy 10-25kg
320 Kč

Advantix spot on chránící před klíšťaty, blechami i komáry. Odpudí dříve, než se stačí parazité zakousnout. Lze použít už od 7 týdnů věku. Délka ochranného účinku je 1 měsíc.

Kód: 47559
Advantix Spot On pro psy 4-10kg
280 Kč

Advantix spot on chránící před klíšťaty, blechami i komáry. Odpudí dříve, než se stačí parazité zakousnout. Lze použít už od 7 týdnů věku. Délka ochranného účinku je 1 měsíc.

Kód: 47558
Advantix Spot On pro psy do 4kg
270 Kč

Advantix spot on chránící před klíšťaty, blechami i komáry. Odpudí dříve, než se stačí parazité zakousnout. Lze použít už od 7 týdnů věku. Délka ochranného účinku je 1 měsíc.

Kód: 1306
Advantix Spot On pro psy nad 25kg
370 Kč

Advantix spot on chránící před klíšťaty, blechami i komáry. Odpudí dříve, než se stačí parazité zakousnout. Lze použít už od 7 týdnů věku. Délka ochranného účinku je 1 měsíc.

Kód: 47560
Antiparazitní šampón Proficare s tee tree olejem 300 ml
125 Kč

Jemný antiparazitní šampón s tee tree olejem.

Kód: 19768
Arpalit Neo rozprašovač 150g
140 Kč

Antiparazitní sprej s mechanickým rozprašovačem hubí blechy, klíšťata, vši. Je vhodný pro menší zvířata, pro krátkosrstá zvířata. Určený především pro jedince hůře snášející...

Kód: 11961
Arpalit Neo spray 150g
140 Kč

Antiparazitní sprej k hubení blech, klíšťat, vší a všenek určený pro psy jiná velká zvířata a jejich příbytky.

Kód: 11944
Arpalit Neo šampon antiparazit. s bambusem 250ml
140 Kč

Jemný antiparazitní šampon pro psy určený k hubení ektoparazitů jako jsou blechy, klíštata, vši a všenky. 

Kód: 26540
Arpalit Neo šampon s extraktem z čajovníku 250ml
235 Kč

Šampón na mytí srsti psů, štěňat, koček, koťat s extraktem z listů čajovníku čínského, olivovým olejem a elastinem.

Kód: 47048
bolfo 38 obojek pro kocky a male psy 1ks
Bolfo Antiparazitní obojek 38cm
Momentálně nedostupné
290 Kč

Obojek proti blechám a klíšťatům pro malé psy a kočky. 5ti měsíční účinek proti blechám 10ti týdenní proti klíšťatům.

Kód: 88
bolfo 70 obojek pro psy 1ks
310 Kč

Obojek proti blechám a klíšťatům pro větší psy. 5ti měsíční účinek proti blechám, 10ti týdenní proti klíšťatům.

Kód: 89
Bolfo spray 250ml
255 Kč

Antiparazitní sprej pro psy a kočky a jejich příbytky.

Kód: 92
1755 4 veterinary health nutrition cat sensitivity control
380 Kč

Roztok pro nakapání na kůži proti klíšťatům, blechám a všenkám pro střední psy.

Kód: 1330360702
foresto2
650 Kč

Obojek proti blechám a klíšťatům pro kočky a malé psy. Nejdéle působící antiparazitní obojek až 8 měsíční ochrana. Účinný, bezpečný, voděodolný, bez zápachu.

Kód: 90
foresto
750 Kč

Foresto obojek proti blechám a klíšťatům působí až 8 měsíců. Je to nejdéle působící antiparazitní obojek. Účinný, bezpečný, voděodolný, bez zápachu.

Kód: 93
frontline spot on cat sol 1x05ml mono
195 Kč

Frontline Spot on pro kočky a koťata (od 8mi týdnů) chrání proti blechám, klíšťatům a všenkám po dobu 4 týdnů. Snadná aplikace pipety mezi lopatky.

Kód: 24861
frontline spr 100ml
390 Kč

Psi a kočky od 2 týdnů věku.Až 5 týdnů proti klíšťatům, 1 až 3 měsíce proti blechám a 63 dnů (psi) nebo 42 dnů (kočky) proti všenkám.

Kód: 917
frontline spr 250ml
680 Kč

Psi a kočky od 2 týdnů věku.Až 5 týdnů proti klíšťatům, 1 až 3 měsíce proti blechám a 63 dnů (psi) nebo 42 dnů (kočky) proti všenkám.

Kód: 918
Nahoru
Další produkty

Objevili jste u vašeho psa blechy a nevíte jak se jich zbavit? Který antiparazitní přípravek použít? Je vhodný obojek proti blechám? Mohou se blechy vyskytovat v prostředí? A jak se zbavit blech v domácnosti? Na co si dát pozor u štěňat? S blechami se dozajista u svého psa setká každý chovatel. Napadení blechami není nic neobvyklého. Díky ne příliš dobré informovanosti o tomto problému mají mnozí chovatelé, kteří na svém psovi blechu objeví, pocit "nečistoty" a určitého "poklesku" v očích jiných pejskařů a kolegů chovatelů.

Jak se zbavit blech

Jednotlivé kroky je nutno postupně všechny provést a žádnou fázi "protibleší války" nevynechat. Správný postup v jednotlivých krocích je následující:

1. Zjistit, zda je zvíře zablešené, je poměrně jednoduché. Buď při pečlivém probírání kožichu "proti srsti" narazíme na živé, velmi rychle se v srsti pohybující blechy, nebo v chlupech hledáme bleší trus (vypadá jako maková zrna). Nejvíce blech "bydlí" v srsti na zádech a hlavě v místech, kde se zvíře nemůže snadno drbat a vykusovat. Při podezření na nález blešího trusu použijeme kousek navlhčené buničité vaty (tzn. toaletní papír, papírový kapesníček atd.), "maková zrnka" na něj položíme a prstem rozetřeme. Jelikož trus blech obsahuje velké množství nestrávené sražené krve hostitele, začne se v případě blešího trusu na bílé mokré vatě kolem zrnka tvořit hnědočervené zbarvení ze zbytků krevního barviva nasáté krve. Tento jednoduchý pokus je jednoznačným důkazem zablešení.2. Rychle zlikvidovat dospělé parazity a jejich vývojová stadia na zvířeti lze koupelí, zásypem nebo postřikem - Frontline nebo Arpalit sprej, antiparazitní šampon.

U štěňat jsou doporučovány výrobky řady Frontline®, Bolfo®. Obojky proti blechám nejsou pro rychlou, účinnou a okamžitou likvidaci parazitů na zvířeti vhodné. Pro problematický způsob optimálního dávkování nejsou u štěňat doporučovány mechanické spraye s vyjímkou výrobku Frontline®.

Z celkového srovnání vycházejícího pouze z údajů poskytovaných samotnými výrobci jsou pro mláďata do 3 měsíců věku všechny aplikace řady Frontline® jediným (garantováno výrobcem) bezrizikově použitelným preparátem. Řadu Bolfo® lze  taktéž v této kategorii s úspěchem a bez obav použít, ale výrobce to v příbalových letácích výslovně neuvádí. Rozhodnutí je vždy na chovateli, eventuelně na veterinárním lékaři.

Pro štěňata starší 3 měsíců je volba dalších vhodných preparátů širší. Totéž platí i o březích a kojících fenách, zvířatech starých a nemocných.

Pro dospělé a zdravé psy je škála preparátů velmi pestrá. Záleží na vlastní zkušenosti chovatele či na doporučení, který prostředek zvolí. Vždy však musíme v příbalovém letáku (návodu) k výrobku bedlivě prostudovat věková, zdravotní a jiná omezení (tzv. kontraindikace) pro jeho použitelnost. 

 

3. Se zablešením souvisí i další méně známý parazitární problém. Dospělá blecha bývá (ne vždy) mezihostitelem vývojového stadia tasemnice psí (lat.Dipilidium caninum) a u psa, pozře-li při vykusování srsti takto nakaženou blechu, se později vyvine dospělá tasemnice, která zvíře dále zdravotně trápí. Při infestaci psa blechami by měl majitel vždy s veterinárním lékařem konzultovat vhodnost a možnosti odčervení.

4. Likvidace dospělých blech, kukel a vajíček z prostředí kde pes žije, je naprosto nezbytnou součástí "protibleší války". Lze jí provést chemicky, tzn. cestou přímé likvidace parazitů a jejich vývojových stádií, postřikem nebo vytřením prostředí vhodným preparátem. Antiparazitární spreje - Frontline nebo Arpalit atd.

5. Prevence. V dlouhodobé strategii ochrany proti blechám jednoznačně vedou kvalitní obojky proti blechám  Foresto, Kiltix, celý program Frontline ,Advetage, Scalibor atd.

Velmi moderní aplikační formou jsou tzv. spot on (Frontline® a Adventage®). Jedná se o malé pipety (trubičky), které se jednorázově, vždy vázány na konkrétní váhovou kategorii, vyprázdní psovi mezi chlupy na kůži kohoutku. Velmi zjednodušeně řečeno dojde poté k efektu "kaňky na pijáku" a účinná chemikálie se sama rozvrství po celém těle psa. Po zhruba 48 hodinách lze zvíře běžně koupat (může i zmoknout) aniž by se účinek látky výrazně snížil. Výhodou spot on aplikace je rychlost, 100% využití obsahu preparátu a pohodlnost použití např. u neklidných a agresivních zvířat.

Ve strategii protibleší války platí několik zlatých pravidel:

- neexistuje nejlepší preparát, existují však velmi špatné výrobky
- požádat o radu u veterinárního lékaře se vždy vyplatí
- kupovat zásadně značkové výrobky od renomovaných firem a nešetřit, cena je přímo úměrná kvalitě
- doba účinku uvedená na značkových preparátech platí pouze při správném způsobu použití
- respektovat doporučení výrobce, po jaké době výrobek vyměnit či provést další aplikaci

A ještě jedna důležitá poznámka. Nikdy neaplikujte kočkám antiparazitní přípravky, které jsou určeny psům. Můžete je zabít.

 

Zdroj: Blechy, blechy, blechy.......aneb, co s nimi
MVDr. Michal Čáp