Jak rozpoznat kvalitní krmivo pro psy
Nejprodávanější

Granule pro psy s jehněčím masem a rýží. Pro dospělé psy malých a středních plemen. Jehněčí maso vyniká snadnou stravitelností a výborným obsahem živin. Prebiotika podporují...

Nízkokalorické krmivo Arden Grange pro dospělé psy se sklonem k nadváze nebo s nadváhou. Vhodná pro psy s metabolickými onemocněními - např. diabetes, chronický zánět slinivky)....

Hypoalergenní granule Arden Grange pro dospělé psy středních plemen s lososím masem a rýží. Pozitivně ovlivňuje stav kůže a srsti. Tlumí alergické reakce. Vhodné i pro psy...

Hypoalergenní granule Arden Grange s treskou a bramborami bez obilovin pro alergické psy, pro psy s citlivým zažíváním a pro psy s kožními problémy. Ve složení...
_arden-grange-dog-adult-with-fresh-chicken-rice-12-kg.jpg?56b34894
)
Hypoalergenní superprémiové krmivo pro dospělé psy s běžnou aktivitou. Obsahuje čerstvé kuřecí maso

Dospělí jedinci všech plemen kromě trpasličích s normální i zvýšenou aktivitou.

Granule pro psy malých a trpasličích plemen. Receptura je rovněž vhodná pro dospělé psy s vysokou aktivitou, v zátěži fyzické, psychické, klimatické. Pro udržení výstavní...
Cílem tohoto článku je poradit chovatelům jak rozpoznat kvalitní krmivo pro psy a co je důležité číst na obalu krmiva? Mnozí chovatelé vědí, že důležitým ukazatelem je obsah bílkovin a tuků. Mnozí ale nevědí, že je důležitý také jejich zdroj. Mezi TOP krmiva u nás bych zařadila např. Platinum, Taste of the Wild, Essentials, Artemis. Mezi kvaliní krmiva rovněž patří Arden Grange nebo Brit Care. Pokud chcete krmit kvalitně, ale můsíte zohlednit cenu doporučuji např. Calibru.
Podle zákona o krmivech musí být každé krmivo deklarováno. Tuto deklaraci najdete na zadní straně obalu. Z toho zjistíte kolik krmivo obsahuje procent bílkovin, tuků, vlákniny, popelovin či vlhkosti a také obsahy vitamínů.
Nejdůležitější informace najdete v kolonce složení.
Na prvním místě by měla být informace o zdroji bílkovin např. kuřecí moučka, rybí moučka, jehněčí moučka atd. Pokud hledáte kvalitní krmivo, pak byste tam neměli nalézt něco jako vedlejší produkty živočišného původu, masové deriváty a podobně. Krmiva s takovýmto složením mezi kvalitní nepatří a tomu by pak měla odpovídat i výrazně nižší cena.
Suroviny na etiketě by měly být řazeny za sebou v sestupném pořadí. To znamená, že na prvním místě je surovina, které je ve výrobku obsaženo nejvíce, na druhém, ta které je druhé nejvíce atd. Na druhém či dalším místě se mohou objevit obiloviny. I ty by měly být jednoznačně deklarovány např. pšenice, rýže, kukuřice, ječmen, oves atd. Za zamlženou deklaraci je možno považovat označení, vedlejší produkty rostlinného původu, obiloviny, rostlinné deriváty apod.
Mezi rostlinnými produkty v krmivech se často objevuje pojem sója, sójové boby či sójový olej. Tato surovina ovlivní v deklaraci krmiva dvě zásadní položky a to bílkoviny, jejichž obsah přidáním sóji prudce vzrůstá, ale také tuky. Za přispění sóji jako vstupní suroviny lze s menšími náklady vyrobit krmivo, které obsahuje vysoké množství proteinů /30% i více/. Tyto jsou pro psa v méně stravitelné podobě. Sója také zvyšuje množství deklarovaných tuků. Takže pozor na krmivo s obsahem sóji.
Živočišné tuky jsou pro psa daleko prospěšnější a užitečnější než-li tuky rostlinné. Proto je důležité vědět odkud protejny a tuky pocházejí.
Kvalitní krmivo by mělo obsahovat co nejnižší procento soli nebo sůl žádnou.
Některá krmiva uvádějí ve složení obsah nenasycených mastných kyselin Omega 3 a Omega 6. Často bývá zdrojem Omega 3 kyselin lněné semínko. Daleko optimálnějším a pro psa využitelnějším zdrojem Omega 3 je rybí moučka. Množství mastných kyselin Omega 3 jejichž zdrojem je ryba nebo lněné semínko, může být srovnatelné, prospěšnost pro zdraví psa různá.
Problémem, se kterým si laik už tak snadno neporadí jsou alergeny. Patří mezi ně sója, chemické konzervanty, mléko, pšeničný lepek, potravinářská barviva atd. Pro zdravého psa to nemusí být nepřekonatelný problém. Pro citlivé psy ano.
Chemické konzervanty by se samozřejmě v kvalitních krmivech nevyskytují. U krmiv nižších řad se s nimi setkáme. Způsob konzervace totiž zásadně ovlivňuje výrobní náklady.
Potravinářská barviva se mohou vyskytovat i v krmivech, která nehýří všemi barvami. /zelená, hnědá, modrá, žlutá, červená/. Někteří výrobci používají barviva pro sjednocení barvy všech granulí. U krmiv, která jsou vyráběna na čistě přírodní bázi můžete nalézt granule jejichž barvy se mohou lišit. Barva těchto granulí je totiž ovlivněna druhem použitých vstupních surovin. U amerických a kanadských granulí se často jako zdroj vlákniny používá červená řepa.
V poslední době se často setkáváme s dotazem týkajícím se obsahu betakaroténu. Dá se říci, že čím více krmivo obsahuje rostlinných složek, tím je větší jeho obsah betakaroténu. Dá se předpokládat, že z pohledu na menší množství obsahu betakaroténu v krmivu bude výhodnější používat krmiva u nichž tvoří rostlinnou složku bramborové úsušky či rýže. Větší obsah betakaroténu najde zajisté v pšenici nebo kukuřici.
Lze rozpoznat kvalitní krmivo pro psy podle ceny?
Chcete-li krmit kvalitním krmivem, musíte počítat s tím, že cena kvalitního krmiva bude vyšší, ale nemusí být přemrštěná. Cenu samozřejmě ovlivňuje kromě kvality výrobku i reklama. Je jasné, že i tu musí vždy někdo zaplatit. No asi to zřejmě nebude nikdo jiný než zákazník. Drahé tedy může být i méně kvalitní krmivo s velkou a bombastickou reklamou.