Psi občas žerou trávu i kamení a olizují podlahu. Chybí jim minerály

Občasné požírání trávy nemusí majitele psů znepokojovat. Jestliže to však pes dělá extrémně často, je lepší navštívit zvěrolékaře. Zřejmě jim chybí některé z minerálních látek.  Přirozeným zdrojem minerálů je mořská řasa. Kromě toho, že dodá potřebné minerály,
pomáhá zvýraznění pigmentace kůže, srsti, nosu, okrajů očních víček, drápů, nášlapných polštářků tlapek, očí. Je bohatá na aminokyseliny, stopové prvky, vitamíny, karotenoidy a minerály.

   

Když se pes chová nestandardně, na vině často bývají psychické problémy nebo nedostatečná strava. Psi někdy žerou trávu, za což někdy může nevyvážená strava, ale někdy je to jen zlozvyk. Za průjem může někdy jen změna krmiva. Setkáte se i s tím, že olizuje podlahu nebo kamínky.

Co psovi chybí, když žere trávu?

Odpověď není univerzální. Říká se, že to dělají před bouřkou, ale stoprocentně to tvrdit nelze. Dalším důvodem může podle veterinárního lékaře Leoše Železného být doplňování vlákniny nebo některých minerálních látek, případně zbavování se parazitů. Ovšem může jít také o pouhý zlozvyk. Pokud dáváte psovi vyváženou stravu a zároveň trávu nežere příliš často, zřejmě není důvod se znepokojovat.


Proč pes olizuje podlahu či sklo?

Olizování podlahy a skla může být projevem psychického problému psa nebo důsledkem nedostatku nějaké složky stravy. Pokud není problém psychického rázu (pes chce jít ven, chce si hrát nebo běhat), je na řadě řešit stravu.

Pokud podáváte psovi správné množství kvalitní nutričně vyvážené stravy, neměly by mu vitaminy ani minerální látky chybět. Bez konzultace s veterinářem nepřidávejte psovi "naslepo" žádné vitaminové preparáty. Zkuste psa odměňovat za správné chování a pozitivně ho motivovat podáváním pamlsků - ne však lidských, ale těch speciálně psích. Jestliže nevhodného chování nenechá, raději se vypravte k odborníkovi.


Není nebezpečné, když pes na procházce pojídá kamínky?

Pojídání kamínků může mít několik příčin a bez klinického vyšetření konkrétního zvířete se dá jen těžko stanovit hlavní příčina tohoto jevu. Může jít o zlozvyk nebo projev nedostatku minerálních látek, například vápníku nebo křemíku. Určitě je dobré zeptat se veterinárního lékaře, který psa zná. Pojídání odpadků nebo jiných předmětů je také otázkou výchovy.

Je vhodné dávat psovi při průjmu jen rýži a suché rohlíky?

U průjmů musíte mít stále na paměti, že zvíře s průjmem ztrácí velké množství tekutin a ty je potřeba mu co nejdříve dodat. U prvního projevu průjmu se dá vystačit s podáváním vývaru z mrkve nebo rýže. Pokud však průjem trvá déle, je vhodnější to konzultovat s vaším ošetřujícím veterinárním lékařem.


Pes a jeho miska

Vždy je potřeba vyloučit případné průjmy infekčního původu, případně průjmy vyvolané jiným systémovým onemocněním.

U štěňat je nutné v případě průjmu vyhledat veterináře co nejrychleji, protože dehydratace u štěňat může probíhat velmi rychle a může mít závažné důsledky.


Může za průjem změna krmiva?

Průjem může mít za následek nedostatek ve vodě rozpustných vitamínů skupiny B. Veterináři se nejčastěji se setkávají s průjmem, který vznikl nějakou chybou v krmení. Kulturní bakterie, které jsou normálně obsažené ve střevě, napomáhají psovi trávit. Těmto bakteriím trvá zhruba sedm až deset dní, než si zvyknou na nové krmivo.

Proto je důležité psovi vybrat krmivo, které mu chutná, a pak u něj dlouhodobě zůstat. "Pro psy je nejhorší vnášení našich lidských pocitů do výživy: že to má pejsek stále stejné a že my mu to musíme zpestřit. Časté střídání granulí, míchání s domácí stravou pak vede k průjmům a k celkovému snížení vstřebávání jednotlivých živin z krmiva," upozorňuje Leoš Železný.


Jak přejít na jiné krmivo?

Nejhorší je, pokud psovi podáváte celý týden granule a o víkendu, kdy máte více času, se mu rozhodnete přilepšit a něco mu uvaříte.

Při přechodu na nové krmivo by majitelé psů měli dodržovat následující postup: do původní receptury přidáváme novou recepturu v poměru 80 procent původní a 20 procent nové receptury. Za pět dní tento poměr převedeme na 50 procent a 50 procent a za 10 dní bude nová receptura již tvořit 100 procent krmné dávky. Teprve od této doby se počítá 7-10 dní, kdy se bakterie ve střevě přizpůsobí nové receptuře a začnou ji plně trávit.

Až poté je možné hodnotit kvalitu trusu a posoudit, jestli daná receptura psovi vyhovuje z hlediska chutnosti a stravitelnosti.


Zdroj: Psi občas žerou trávu i kamení a olizují podlahu. Chybí jim minerály