Proč kočky nechodí na svůj záchod - Jak postupovat při řešení tohoto problému

Problémové chování u koček, ať už jde o vykonávání potřeby mimo toaletu nebo značkování, bývá velmi často spojeno se změnou v jejim prostředí. Změnou, která kočku stresuje. Někdy si tuto změnu majitel ani neuvědomuje. Může to být např. změna nábytku, přesunutí pohovky na jiné místo, nový člen v domácnosti ať už je to dítě, štěně či nová kočka a pod.  Na tuto změnu pak může kočka reagovat např. močením mimo toaletu. Problém nežádoucího močení je velmi komplikovaný a komplexní. Nejprve bychom tedy měli znát příčinu tohoto nežádoucího chování.

 

Močení mimo toaletu u koček

Nejprve vyloučíme všechny orgánové choroby, které to mohou způsobovat. V případě nežádoucího močení mimo toaletu, to může být onemocnění dolních močových cest tzv. FLUTD. Toto onemocnění bývá zapříčiněno infekcí nebo pískem (struvit) a nebo a to nejčastěji obojím. Jak rozeznat onemocnění dolních cest močových si můžete přečíst v článku: Močové kameny u koček - příznaky, rizika, léčba, prevence


Pokud FLUTD vyloučíme, máme před sebou složitý úkol a to, rozlišit značkování od močení mimo toaletu. Základním rozdílem mezi nežádoucím močením a značkováním je to, že kočka značkuje na vertikální objekt (skříň), kdežto nežádoucí močení bývá na podložku (horizontální plochu).

Příčiny

- Kočka získala na svém WC špatný, či dokonce bolestivý zážitek,
- nevyhovuje ji používané stelivo (byť je sebedražší),
- WC je umístěno na nevhodném místě se špatným přístupem,
- WC je vyrobeno z materiálu, který kočce nevyhovuje,
- majitel dostatečně často nevymění pomočené a pokálené stelivo,
- nevhodný dezinfekční prostředek, obsahující např. amoniak



Artróza může být rovněž příčinou toho, že kočka chodí vykonávat potřebu mimo toaletu. Kočka má problém zvednout nohy přes vyšší okraj WC a nebo ji bolí samotný podřep při močení na měkkém stelivu. Na měkkém koberci je močení pro ni pohodlnější.


Jak správně postupovat

Netrestat! U nežádoucího močení je jakýkoliv trest velice kontraproduktivní, tedy nežádoucí, až škodlivý. Trestáním ještě umocňujeme strach, který toto nežádoucí močení způsobuje. Ke zklidnění pomáhají veterinární zklidňující přípravky pro kočky. Většina z nich funguje na příradní bázi feromonů nebo bylinek.


Značkování


Značkování je pro kočky přirozené. Tímto způsobem spolu kočky komunikují a vytýčují si svá teritoria. Pokud si kočka přičichne k vlastní moči, dodává ji to sebevědomí a zmenšuje strach. Pokud kočka začne značkovat, je to její přirozená reakce na změnu - jiný partner, narození dítěte, nové zvíře souseda, stěhování apod. Kočka se najednou cítí být ohrožena. Pokud je doma více zvířat, včetně psů, probíhá dosti složitý skrytý boj o to,  kdo zaujme doma roli vůdce smečky.

Příčinou značkování může být tzv. separační anxieta neboli separační úzkost. Kočka se bojí být sama.

 





Jak správně postupovat

Při značkování je náš prohřešek trestáním menší a úspěšnost o něco větší. Kočka se zkrátka chová přirozeně a komunikuje tímto způsobem s jinými zvířaty. Problém se značkováním může vyřešit kastrace. V případě separační anxiety můžeme opět použít zklidňující přípravky. Upozorňuji, že nemají žádné vedlejší účinky a nejsou návykové, takže tím vaši kočce neublížíte.


Kastrace

Kocour začíná značkovat kolem 4 měsíců věku. Průměrná doba je kolem 6-7 měsíce. Kočky jako samice začínají značkovat o něco později. Kastrace kocoura bývá v tomto směru úspěšná asi z 80%. U samic pak mnohem méně a nebývá úspěšná tam, kde u kočky převládá strach.

V případě hlučné návštěvy, najděte kočce klidné a bezpečné místo, kde by přečkala. Vyzkoušejte jiné stelivo (možná bude kočce lépe vyhovovat) a udržujte toaletu v čistotě. Aplikujte zklidňující feromonové či jiné bezpečné veterinární připravky sloužící ke zklidnění koček.