Kloubní výživa pro štěňata

Podávání kloubní výživy je důležité pro správný vývoj kloubních chrupavek a to zejména u štěňat velkých plemen, kdy se klouby musí vyrovnávat s větší zátěží. Během růstu štěněte může dojít k řadě problémů např. zánět dlouhých kostí, dysplazie kyčelních kloubů, genum valgum projevující se X postojem atd. Abychom těmto problémům alespoň částečně předešli, doporučuje se podávat kloubní výživa po celé období vývoje štěněte.

V období růstu a vývoje velkých a obřích plemen se doporučuje podávání kloubní výživy (chondroprotektiv) i přesto, že jsou podávána kvalitní krmiva. Nároky organismu jsou skutečně vysoké, pes rychle roste, zvyšuje svojí tělesnou hmotnost, zvýšené nároky jsou v době výměny mléčného chrupu za trvalý, který má kvalitně soužit po celý život psa. Tím, že podáme chondroprotektiva, usnadníme mladému organismu správný vývoj kloubní chrupavky, její pevnost, pružnost a odolnost.

Příznaky onemocnění pohybového aparátu u štěňat

 

Prvním příznakem je bolest při pohybu. Bolestivost při vstávání, rychlá únava, neochota k pohybu a ke hře, později výraznější kulhání. Pokud není problém velkého rozsahu, kulhání se projevují střídavě na všech končetinách. Teprve při rozvoji většího poškození dochází ke kulhání na jednu končetinu, případně dojde až k nadlehčování této končetiny a omezování pohybu. Pes končetinu zatěžuje čím dál tím méně a problém se prohlubuje.

Bolestivost se později projevuje i v klidu, dochází ke ztuhlosti postiženého kloubu, jsou slyšitelné drásoty při pohybu a může dojít až k deformitám kloubů.
Zvláště kategorie středně velkých a velkých plemen psů jsou v období růstu velmi náchylné k poruchám vývoje končetinového skeletu. Jedná se o onemocnění, kdy většinou vlivem intenzivního růstu dochází k deficitnímu vývoji kostí a kloubů s projevy jejich bolestivosti.

Relativně častým onemocněním v době vývinu kostry je panostitida - zánět kostí z přebytku bílkovin ve výživě. Negativní vliv mohou mít i průmyslově vyráběná krmiva s příliš vysokým obsahem proteinů (některá i 30%). Příznakem je silná bolestivost kostí, nechutenství, horečka, kulhání. Onemocnění se často projeví i opakovaně.

 

Doporučená kloubní výživa pro štěňata


Hyalutidin DC Aktiv

Je praxí osvědčená a veterináři doporučovaná kloubní výživa pro štěňata od tří měsíců stáří v období maximálního růstu jako podpora pro správný vývin pohybového aparátu. Výhodou této kloubní výživy je její chutnost a tekutá forma, díky které ji psi velmi snadno a rádi přijímají. Další významnou předností je její rychlá absorpce k depozitním místům v organizmu.

Účinnou látkou je zde kyselina hyaluronová a chondroitin sulfát ve velmi vysoké koncentraci. Pro více informací o této kloubní výživě pro štěňata si můžete přečíst zde: Hyalutidin DC Aktiv

Canina Canhydrox GAG

Je velice účinná kloubní výživa pro štěňata v tabletách nebo v prášku. Slouží k zajištění správného vývoje a odstranění růstových potíží velkých kloubů končetin u mladých rostoucích psů velkých a obřích plemen.

Pomáhá štěňatům při špatném postoji končetin (do O nebo do X), příšlapech, volných kloubech, oslabených pojivových tkání.

Podrobné informace najdete zde: Canina Canhydrox GAG



Alavis kloubní výživa pro štěňata

U štěněte se doporučuje kombinace dvou přípravků, a to Alavis MSM + glukosaminsulfát a dále Alavis kloubní výživa. Vhodný je rovněž Alavis 5.

Alavis MSM + glukosaminsulfát obsahuje chondroprotektivní látku glukosamin sulfát na podporu vývoje kloubních chrupavek a tkání a dále obsahuje látku MSM na zpevnění vazů a šlach, čímž se zvyšuje stabilita kloubů a snižuje riziko dysplazie. Přípravek Alavis MSM + glukosaminsulfát podávejte v udržovací dávce po dobu 2 měsíců.

Následně podávejte 3 měsíce Alavis kloubní výživu, která obsahuje chondroprotektivní látky glukosamin sulfát a chondroitin sulfát pro správný vývoj kloubních chrupavek a tkání. Přípravek podávejte také v dávce udržovací, kterou samozřejmě postupně navyšujte dle aktuální hmotnosti štěněte. Tyto dva přípravky ve formě tablet je vhodné takto střídat po celé období vývoje a růstu štěněte.

Více informací naleznete zde: Alavis

 

Tělesný vývoj štěňat velkých a obřích plemen

Vývoj štěňat velkých a obřích plemen probíhá delší časový úsek než je tomu u malých plemen. Tělesný vývoj velkých a obřích plemen probíhá poměrně rovnoměrně, ačkoliv v některých měsících dochází k výkyvům a růstovým skokům.

Psi velkých plemen přibližně do 45kg dospívají ve věku 12-18 měsíců, zhruba v 18 měsících také končí jejich růst.

Psi obřích plemen vážící v dospělosti více než 45kg zhruba ve věku 15-24 měsíců. Konečné tělesné hmotnosti dosahují v 18 měsících. Vývoj kosterní soustavy (především lebky) je ukončen až ve dvou letech.

 

Vliv výživy štěňěte na onemocnění pohybového aparátu

Na případný klinický projev onemocnění pohybového aparátu má největší vliv výživa psa v první polovině roku jeho života. Z těchto důvodů je nutné omezenit energetický přísun v období 3 - 6 měsíce. Krmiva podávaná psům v tomto období by neměla obsahovat příliš vysokou hladinu energetické a bílkovinné složky. Při příliš rychlém růstu kostí dochází k nedostatečnému ukládání ostatních stavebních materiálů kostry. 

Nadměrná hmotnost štěněte vede v období kolem 5. - 6. měsíce věku k velké zátěži pohybového aparátu, především kostí, vazů a šlach. Důsledkem toho mohou být prošláplé packy (tzv. medvědí tlapy), kulhání, vývoj dysplazie kyčelního kloubu (na potomky se přenášejí predispozice k tomuto onemocnění, to znamená, že štěně se nerodí s postižením kloubů, ale že toto onemocnění se postupně vyvíjí během života) a postojové abnormality.

 

Obrázek: Vývoj dysplazie kyčelního kloubu

 

Prevence je lepší než léčba

Doba růstu a vývoje štěněte je velmi důležitá pro celý další život psa. Přiměřeně dávkujte pohyb psa (častější ale kratší procházky) a umožněte mu dostatek odpočinku. K zánětu může dojít i po celkovém fyzickém přepětí organizmu. Správný růst může také negativně ovlivnit i nepatrný úraz.
Mnohé chyby jsou důvodem potíží, které se špatně odstraňují a některé nelze bez následků odstranit vůbec. Vždy je lepší prevence. Většina velkých a obřích plemen má kolem 3. měsíce věku sklon k velmi rychlému růstu. S tím jsou spojena různá zdravotní rizika. Proto je velice vhodné podávat  kloubní výživu štěňatům po celé období vývoje.
 

 
Související články:

Kloubní výživa v krmivech pro psy. Benefit nebo komerční tah?

Vápník v potravě štěňat a jeho rizika