Alergie u psů - Nejčastější otázky a odpovědi

Alergie u psů se projevuje svědivostí a s tím souvisejícími kožními problémy nebo/a zažívacími problémy (průjem). Nejčastěji se svědivá místa nacházejí v meziprstí a nadprstí, na hlavě tváře, v podpaží, na spodní straně krku, hrudi a břicha. Dalšími příznaky alrgie u psů je slzení a kýchání. Velice často se také vyskytují alergické změny na očních spojivkách a zevních zvukovodech. Někdy jsou však jediným projevem jen zarudlost kůže boltců, vleklé či recidivující záněty kůže nebo jen svědivý ekzém v okolí řitních žlázek. Pokud máte podezření, že se tento problém týká i vašeho psa, přečtěte si nejčastější otázky a odpovědi týkající se alergie u psů.

 




1. Může se alergie u psa objevit kdykoli během života?

Ano. Toto onemocnění může vzniknout kdykoliv, to znamená i u starých zvířat. Nejčastěji se však poprvé objevují mezi prvním a druhým rokem života. Některé alergie u fen také souvisejí s poruchami jejich pohlavního cyklu. Velkou měrou také ovlivňuje alergická onemocnění u psů obou pohlaví kastrace (většinou v pozitivním, někdy však i v negativním smyslu). Na řadu alergií však hormonální stav organismu ani věk zvířete nemá vliv.



2. Je alergie u psů dědičná?

Ano. Alergie má genetický základ a vysoký stupeň přenosu na potomstvo.



3. Vyskytuje se alergie u některých plemen častěji než u ostatních?

Nejčastěji to bývají teriéři, setři, dalmatini, retrívři, šarpejové, kokři, němečtí ovčáci a francouzští buldočci. V posledních letech je dohánějí pitbulové, němečtí ovčáci, američtí stafordšírští teriéři, ale i labradorští retrívři.



4. Může být můj pes alergický na granule?

Potravinová alergie u psů se projeví většinou až po nejméně dvouletém přijímání alergizující potravy. Nemusí tomu tak však být. Hlavním projevem je také svědivost, které často předchází ztráta srsti zejména na zadních plochách stehen. U 10 - 15 % případů přistupují i potíže trávicího ústrojí, například zvracení žlutavých hlenů, recidivující průjmy, eventuelně i postižení jater. Nejčastější bývá přecitlivělost na mléko, maso hovězí, vepřové, drůbeží, rybí, na vejce, obiloviny, ale i na granulovaná krmiva, na která reaguje až 30 % psů.

 

5. Mému pejskovi byla diagnostikována potravinová alergie, co mám dělat?

Pokud byla veterinárním lékařem diagnostikována potravinová alergie, pak vám jistě řekl, na kterou složku potravy je váš pes alergický. Nejčastěji to bývá kuřecí a hovězí bílkovina, ale mohou to být také obilniny atd. Je důležité, aby bylo vybráno správné krmivo neobsahující alergizující složku.

 hypoalegenní krmivo pro alergické psy 



6. Můj pes je alergický na kuřecí bílkovinu, už jsme změnili granule, ale na zadních nohách má stále holá místa, která si obzváčtě večer líže a špatně se tudíž hojí. Co dělat?

Doporučuji aplikovat např. Dermoscent ATOP - má chladivé, zklidňující, protisvědivé účinky,  rychle se vstřebává do kůže. 

 

7. Existují speciální šampony pro alergické psy? 

Ano,  hypoalergenní šampón pro psa má protisvědivé zklidňující účinky, příznivě působí na vzhled kůže a srsti. Vhodné jsou rovněž zklidňující gely a pěny, které jsou určeny pro lokální terapii, tedy přímo na místa, která si pes líže nebo škrábe.  Dalšími podpůrnými přípravky jsou oleje a kapsle. Pomáhají při léčbě dermatóz, vypadávání srsti, alergických zápalech kůže, potlačují zánět a svědění kůže.

 

8. Je pravda, že se u alergických psů častěji objevují záněty uší?

Ano, záněty uší u psů se u alergických psů vyskatují častěji. Antibiotické kapky do uší proti zánětu koupíte u veterináře. Každopádně je dobré zánětům předcházet a uči pravidelně čistit. 

 

Všechny doporučené přípravky a doplňky pro alergické psy najdete zde: Alergie u psů